Japonlar Parmak İzini Para Olarak Kullanmayı Deneyecek

Japonlar Parmak İzini Para Olarak Kullanmayı Deneyecek

Bu yaz Japon yetkililer, ülkelerine gelen yabancıların alışverişlerde zorlanmamaları için yeni bir yöntem deneyecek. Bu yöntemle birlikte turistler, parmak izlerini para yerine kullanabilecek ve çalınma riski taşımadan yüklü miktarlarla ülkeye girebilecekler. 

2020'de düzenlenecek Tokyo Olimpiyatları için çalışmalarını sürdüren Japonya, ülkeye gelen yabancıların daha rahat gezmesi için elinden geleni yapacak. Herhangi bir hırsızlık olayında ya da cüzdan kaybetme gibi talihsiz durumlarda, ziyaretçilerinin mağdur olmasını istemeyen Japonya, parmak izinin para yerine kullanılmasını sağlayan bir sistemi yaz aylarında test edecek. Testten alınacak sonuç olumlu olursa, Tokyo Olimpiyat Oyunları zamanı geldiğinde, bütün turistler için bu sistem aktif hale getirilecek. Test, turistlerin çokça uğradığı 300 kadar farklı mekanda gerçekleştirilecek. Bu mekanlar içerisinde dükkanlar, restorantlar ve hoteller yer alacak. 

Parmak izi ve para etkileşimi yeni bir teknoloji değil; ama bütün ülke çapında uygulamaya koyulma fikri, ilk defa ortaya atılıyor. Daha önce Nagasaki'de yer alan Huis Ten Bosch isimli bir eğlence parkında bu sistem uygulanmıştı. Bir ay boyunca sistemi kullandıklarını söyleyen park yetkilileri, sonucun yeteri kadar iyi olduğunu dile getirmişlerdi.

Japonya, parmak iziyle alışverişin yanı sıra kendi vatandaşları için de bu sistemi kullanmayı istiyor. Yine yapılacak testlerin ardından, Türkiye'deki ATM'lere benzer şekilde, parmak iziyle para çekme olanağı, Japon banka kullanıcılarının hizmetine sunulacak. 

Parmak İziyle Oy Verebileceğiz, Ama Şimdi Değil

Parmak İzini Unutun, Microsoft Öyle Bir Güvenlik Sistemi Geliştirdi ki

iPhone SE'nin Parmak İzi Okuyucusu ve Ekranı Hayal Kırıklığı Yaratıyor

YORUMLAR