Japonların Robotlara Olan Düşkünlüğü Meğer Bundanmış!

Japonların Robotlara Olan Düşkünlüğü Meğer Bundanmış!

Robot denilince aklınıza gelen ilk millet hangisi? İddiaya varım ilk üçe Japonları koymuşsunuzdur. Japon halkının otomasyona olan bu düşkünlüğünün sebebi, teknolojiyi çok sevdikleri için ya da sanılanın aksine çok zeki oldukları için değil, işçi açıklarını kapatmak içinmiş.

Japonya Çalışma Bakanlığı'nın verilerine göre, ülkede 100 ila 499 arasında çalışanı bulunan şirketler geçtiğimiz yıl toplam 1.1 milyon iş ilanı verdiler. ‘Bank of Japan’ isimli Japon bankasının anketine göre, orta ölçekli firmalar önümüzdeki sene yatırımlarını 17.5 oranında arttırmayı planlıyorlar. Tabi, bu yatırımların ne kadarı otomasyon için kesin olarak bilinmese de en büyük sorunu işçi azlığı olan bir ülkede, robotlara yapılan yatırımın az olması sanıyorum beklenemez.

Japonya’da çalışabilecek nüfus 1995 senesinde 86 milyondu, araştırmalara göre önümüzdeki sene, bu rakam 76 milyona kadar düşecek. Kawasaki Heavy Industries gibi firmalar da bu sorunu çözmeye yönelik çalışmalarına başladıklarını açıkladı. Artık orta ölçekli firmaların da satın alıp kullanabileceği robotların üretilmeye başlandığını da duyurdular. Anlaşılan o ki, nüfusu endüstrisi kadar hızlı büyüyemeyen ülkeler için Endüstri 4.0 kaçınılmaz çözüm.

Japon Teknolojisi Sayesinde Boş Umumi Tuvalet Beklemeye Son

Robot Bavullarla Yük Taşıma Derdine Son!

YORUMLAR