Japonya'da 376 Milyon Liralık Kripto Para Çalındı

Japonya kripto para hırsızlığı

Kripto para dünyasını sarsan bir başka gelişme daha yaşandı. Japonya’da bir kripto para borsasına yapılan siber saldırıda, hackerlar 60 milyon dolar yani 376 milyon Türk Lirası değerinde kripto parayı çaldılar.

Bitcoin hırsız

Perşembe günü yaşanan olayda, Tech Bureau Corp tarafından işletilen Zaif isimli kripto para borsasına siber saldırı düzenlendi. İki saat boyunca süren saldırıda kripto para borsasının veri tabanına tam erişim sağlayan bilgisayar korsanları, büyük bir vurgun yaptı.

Sıcak cüzdanlara erişim sağlayan hackerlar, cüzdanlarda bulunan kripto paraları kendi hesaplarına aktardılar. Kyodo isimli Japon haber ajansı tarafından aktarılan bilgilerdeyse siber saldırının fark edilmesinin ardından olaya müdahale edildiği ve tüm işlemlerin dondurulduğu belirtildi.

Japonya, kripto para dünyasına en büyük yatırımları yapan ülkelerden en başında geliyordu. Bireysel ve kurumsal olarak büyük miktarlarda paraları başta Bitcoin olmak üzere çeşitli para birimlerine yatıran Japonlar, yerel borsalarda milyarlarca dolar tutmaya devam ediyorlardı.

Bir süre önce Japonya’nın en büyük kripto para borsalarından Coincheck saldırıya uğramış ve 547 milyon dolar değerindeki kripto para çalınmış, kayıplara karışmıştı.