Japonya'da Geliştirilen Lovot Sadece Sevilmek İçin Üretildi

lovot robot

Japonların robot teknolojileri üzerinde ne kadar ilerlediklerini bilmeyeniniz yoktur; Asimo'nun yanı sıra Japon robotu hala aramızdayken, yakın zaman önce piyasaya çıkan Lovot, hepsinden farklı yapısıyla dikkat çekti.

Bugüne kadar geliştirilen Japon robotlarının neredeyse hepsi, üstün teknolojileri ve farklı yetenekleriyle dikkat çekmişlerdi. Daha önce yine insansı özellikleri bulunan Pepper isimli bir başka robot daha geliştiren Kaname Hayashi tarafından yapılan Lovot robotlarıysa, bu detayların hiçbirini barındırmıyordu. Lovot, sadece sevilmek için ortaya çıkarılmıştı. Bloomberg’e yeni robotuyla ilgili açıklamalar yapan Hayashi ise, “Bu robot sizin işlerinizi yapmak için tasarlanmadı. Bu robotun her şeyi ilgi çekebilmesi için yapıldı” açıklamasını yapmıştı.

Lovot, oldukça minimal motor fonksiyonlara sahip. Evdeki herhangi bir eşyayı taşımasının imkanı olmasa da gözlerini oynatmak ya da çeşitli sesler çıkarmak gibi özellikleri bulunuyor. Evde gezebilmek için üç tekerleği bulunan robot, böylece evinizin herhangi bir yerinde sizden sevgi bekleyebiliyor.

Her ne kadar bize oldukça ilginç bir girişim gibi görünse de Japon kültürünün farklılığı ve Japon halkının zorlu şartlar altında çalıştığı düşünülürse, sevgi görebilecekleri ya da gösterebilecekleri şeyler aramaları gayet olası. Hal böyle olunca Lovot gibi ürünler, beklentilerin çok üstünde satış rakamlarına ulaşabiliyorlar. Sevimli robot Lovot’un yapabildiklerineyse hemen aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz.