Japonya'daki Robot Otel Yüzlerce Robot Çalışanını İşten Çıkardı

robot otel japonya

İnsanlar robotların işlerini ellerinden almasından korkarken, Japonya’daki bir otelde tam tersi oldu. Japonya’daki robot temalı bir otel, kullandığı robotlardan bir kısmının işine son verme kararı aldı.

İçerisinde 200’den fazla robot bulunan otel, aldığı anlık bir kararla robotların yaklaşık yarısının iş akdinin sonlandırıldığını duyurdu. Her ne kadar robot teknolojisinin ilerlemesiyle robotlara olan ilgi artmış olsa da insanların henüz 243 robotun bulunduğu otele gitmek istemedikleri dile getirildi.

Bugüne kadar Hen na Hotel isimli otelde kalanların anıları ise hiç hoş değildi! Birçok müşteri oteli “garip” olarak tanımlarlarken, size hizmet veren robotların ise garip hareketler gösterdikleri söylenenler arasında yerini almıştı. Resepsiyonda duran robotun kayıt alırken ilginç sözcükler söyleyebildiği, olmadık hareketler yapabildiği aktarılmıştı.

Robot otele dair gelen en büyük şikayet ise odalarda hizmetçi rolünde olan ve sesli komutla idare edilen Churi isimli yapay zeka yazılımının, odada uyuyan müşterilerin küçük bir horlamasında dahi aktif olduğu ve “Özür dilerim ne dediğinizi anlayamadım” gibi laflar ederek, müşterileri uyandırmasıydı.

Her ne kadar ilk bakışta ilginç bir konsept gibi görünen otelin pratikte oldukça sorunlu olması sebebiyle 100 kadar robotu “emekliye” ayırarak, kar etmeyi deneyeceği ve kendini geliştirmeye çalışacağı anlatılanlar arasında yerini aldı.