Japonya Dünyanın En Süper Bilgisayarını Yapmak İçin 173 Milyon Dolar Ayırdı

Japonya Dünyanın En Süper Bilgisayarını Yapmak İçin 173 Milyon Dolar Ayırdı

Japon Ticaret Bakanlığı dünyada var olan ve olabilmesi mümkün tüm bilgisayarlardan çok daha ileri ve hızlı bir cihaz geliştirmek için harekete geçtiklerini söyledi. Bu süper bilgisayar, yeryüzündeki en hızlı işlem yapan bilgisayardan 2 misli daha süratli olacak. 

Japonya Ticaret Bakanlığı, teknolojik yarışta Çin ve Güney Kore’nin gerisinde kalmamak için bir atılım yapılması gerektiğini savunuyor. Bundan dolayı kesenin ağzını açan Japon hükümeti, ülkenin en ileri gelen mühendislerini bir araya getirerek onları dünyanın en gelişmiş ve hızlı süper bilgisayarını üretebilmeleri için görev verdi. Japon hükûmetinin “sipariş” verdiği süper bilgisayarın saniyede 130 katrilyon işlem yapabilmesi (veya teknolojik jargonu ile 130 petaflop hızında) isteniyor.

Bu konfigürasyon dünyanın en hızlı bilgisayarı olan Çin’deki Sunway Taihulight’un 93 petaflop işlem kapasitesinin çok üzerinde. Japonya Gelişmiş Teknolojiler Enstitüsü Başkanı Satoshi Sekiguchi konuyla ilgili olarak, tasarladıkları bilgisayardan daha hızlı bir bilgisayarın henüz yeryüzünde olmadığını ve bir sene içerisinde bu teknolojinin Japonya’da olacağını söyledi.

Japonya’nın bu bilgisayarı “Deep Learning” teknolojisi ile çalışacak. Bu teknolojiyle Google DeepMind ve AlphaGo sistemlerinin çalıştığını biliyoruz. Bu sistemlerden kat kat üstün olması hedeflenen bilgisayar hayata geçtiği andan itibaren Japonya teknolojide çağ atlamış olacak. 

Dünyanın En Güçlü Süper Bilgisayarı Çin'de

YORUMLAR