Japonya, Huawei'yi Kamu Kurumlarında Yasaklamaya Hazırlanıyor

Huawei ZTE japan

Japonya hükümeti, istihbarat sızıntılarını engellemek ve siber saldırıların önüne geçmek adına radikal bir karar aldı. Japonya, aldığı kararla birlikte devlet kurumlarında ZTE ve Huawei gibi Çin meşeli üreticilerin ürünlerinin kullanılmasını yasakladı.

Çinli üreticilerin telefonlarındaki güvenlik sıkıntıları, bugüne kadar birçok kez gündeme gelmişti. Kullanıcılardan izinsiz şekilde bilgi topladıkları ve bu bilgileri Çin hükümetine verdikleri iddia edilmişti. Benzer kaygılar sebebiyle Amerika Birleşik Devletleri, Çinli üreticileri mercek altına almış, hatta ZTE’nin ABD’de satılmasını bir süre engellemişti. Avustralya ve Yeni Zelanda ise 5G teknolojilerinde Huawei teknolojilerinin kullanılmasını yasaklayan yasaları geçirmişler ve sert önlemler almışlardı.

Japonya’da yayın yapan Yomuiri gazetesi tarafından ortaya atılan iddialarda, Japonya hükümetinin kamu alımlarına Çinli şirket yasağı getireceği, özellikle Huawei ve ZTE ikilisine odaklanan yasaklar kapsamında, kamu kurumlarında Çinli şirketlerin ürünlerinin kullanımının yasaklanacağı dile getirdi. Konu hakkında doğrudan bilgi sahibi bir kaynak da hükümetin yönetmelik değişikliğinde Huawei veya ZTE'nin adını geçirmeyeceğini ancak bu şirketlerin tabi olduğu kuralları sıkılaştıran önlemleri yürürlüğe koyacağını söyledi. Diğer bir kaynak, "Hükümet güvenlik endişesi olan alanlarda satın alma yapmayacak, ancak özel şirketlerin alımlarını sınırlamak zor" dedi.

Huawei ZTE japonya 2

Çin yasaklar konusunda endişeli

Haberde ismi geçen Huawei ve ZTE tarafından yasaklara karşı herhangi bir açıklama gelmezken, Çin dışişleri bakanlığı sözcüsü Geng Shuang ise yayımlanan haberler hakkında ülkesinin "ciddi endişe" taşıdığını ifade ederek iki şirketin Japonya'da yasalar çerçevesinde faaliyet gösterdiğini belirtti.

Japon hükümetinin özel şirketler üzerinde yasaklama yetkisini kullanamayacağı belirtilirken, Huawei’nin halihazırda NTT Docomo ve KDDI Corp gibi şirketlerle şehir elektroniği konusunda önemli anlaşmaları olduğu hatırlatıldı. Japonya’nın aldığı karardan önceyse Huawei’nin sahibinin kızı ve aynı zaman şirketin Finans Müdürü olan Sabrina Meng, Amerika Birleşik Devletleri’nin isteği doğrultusunda Kanada’da tutuklanmış ve İran ambargosunu delmekle suçlanmıştı.