Japonya, Kripto Para Borsalarına Yeni Düzenlemeler Getiriyor

Japonya, Kripto Para Borsalarına Yeni Düzenlemeler Getiriyor

Japonya Finansal Hizmetler Ajansı (FSA), ülkede faaliyet gösteren kripto para borsalarının uyması gereken yeni düzenlemeleri açıkladı. Coincheck olayı sonrasında işi sıkı tutmak isteyen FSA, müşteri varlıklarını çok daha güvenli bir şekilde korumayı amaçlıyor.

G-20 ülkeleri içindeki en büyük kripto para destekçisi ülke olan Japonya, Ocak ayında tarihinin en büyük kripto para borsası sansasyonu ile karşı karşıya kalmıştı. 

Ülkenin en büyük kripto para borsalarından olan Coincheck, siber saldırıya uğramış ve tam 530 milyon dolar değerinde NEM kripto para birimini bilgisayar korsanlarına kaptırmıştı. 2014 yılında yine bir dijital döviz borsası saldırıya uğramış ve 480 milyon dolardan fazla kripto para siber suçlular tarafından çalınmıştı. 

japonya kripto para

Japonya Finansal Hizmetler Ajansı (FSA), son yıllarda artan hırsızlık vakalarından sonra harekete geçti. Ülkedeki kripto para borsalarının uyması gereken beş yeni kriteri açıklayan FSA, uyumu teşvik etmeyi hedeflerken, yeni güvenlik önlemleriyle müşteri varlıklarını korumayı amaçlıyor.

“Devlete kaydolan borsa operatörlerinin artık beş kriteri karşılaması gerekmektedir” diyen FSA, ilk kriterin sisteme yönelik olduğunu söyledi. Borsaların, müşteri varlıklarını internete bağlı bir bilgisayarda tutamayacaklarını belirten ajans, kripto para birimi işlemleri için birden fazla şifre oluşturulması gerektiğini açıkladı.

Kriptokrasinin en büyük sorunlarından birisi olan para aklamanın önüne geçmek isteyen FSA, borsaların büyük çaptaki kripto para transferlerini kimlik doğrulaması yoluyla takip etmesinin zorunlu olacağını vurguladı. 

Üçüncü olarak, müşteri varlıklarını yönetmek ve diğer piyasaya varlıklarının ayrı olarak dikkatlice takip edilmesi gerektiğini belirten FSA, herhangi bir manipülasyondan kaçınmak için düzenli kontroller yapma yükümlülüğüne sahip olacağını bildirdi.

FSA, belirli kripto para birimlerinin borsalarda listelenmesine yönelik bir takım kısıtlamalar da getiriyor. Gizlilik odaklı dijital paraların devlet tarafından onaylı borsalarda kabul edilmeyeceğini açıklayan ajans, bu yolla kara para aklamanın önüne geçmeyi hedefliyor.

Açıklanan son madde ise, iç prosedürlerin güçlenmesi ve borsanın işleyişi ile ilgili. Çok daha şeffaf bir yapının sağlanması adına hissedarların yönetimde olmasına izin verilmeyeceğini açıklayan FSA, çalışanların sistemi kendi çıkarları için manipüle etmesini önlemek için kalkınma ve varlık yönetiminin rollerini birbirinden ayrılacağını belirtti.