Japonya, Yapay Zekaya Oturma İzni Verdi!

Japonya, Yapay Zekaya Oturma İzni Verdi!

Geçtiğimiz hafta Suudi Arabistan’da vatandaşlık alan robot Sophia’dan sonra bu sefer de Tokyo'da bir AI (Yapay Zeka) sohbet botu Shibuya Mirai, dünyanın resmi oturma izni tanınan ilk yapay zekası oldu.

Microsoft’un yazılımcılarının katkılarıyla geliştirilen Shibuya Mirai isimli sohbet botu, yedi yaşındaki bir erkek çocuğu temsil etmesi için programlanmış. Asya bölgesinde oldukça yaygın kullanılan LINE adlı mesajlaşma uygulamasında kullanılan sohbet botunun görevi ise, yerel halkın yerel yönetime endişe ve fikirlerini iletmesi için bir aracı olmak.

Bir kimlik belgesine sahip olan Shibuya Mirai, bir belediyeden vatandaşlık belgesi ve oturma izni alan ilk yapay zeka olarak tarihe geçti.

Yapay zeka

Shibuya Mirai'nin fiziksel bir formu bulunmuyor; LINE mesajlaşma uygulaması aracılığı görüşmede bulunuyor. Bu uygulama üzerinde kendisi ile konuşmak mümkün; selfie ve diğer fotoğraflara da yorum yapabiliyor. Bütün bu projenin mimarı olan Shibuya Ward'ın söylediğine göre chatboy "çocuk" insanlarla konuşmayı ve fotoğraf çekmeyi çok seviyor.

Suudi Arabistan'da robota vatandaşlık verilmesinin ardından, şimdi de yapay zekaya vatandaşlık verilmesi, kafalarda soru işaretleri yaratıyor. Yapay zeka ve robotlarla ilgili birçok felaket senaryosu yazabiliriz ancak durum kontrolsüz bir şekilde ilerlediği takdirde, gelecekte birçok sorunla karşı karşıya kalabiliriz.

Örneğin, yapay zekaya sahip bir robot belki de zekasını kullanıp herkesi manipüle ederek ülkede söz sahibi biri haline gelebilir mi? Bütün bu tartışmalar, Elon Musk ile Stephen Hawking'in yapay zeka hakkındaki uyarılarını akla getiriyor.

İnsanoğlu, kendi eliyle gezegendeki varlığının sonunu hazırlıyor olabilir mi? Tartışmaya açık bir konu. Görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

YORUMLAR