Japonya, Yeni Bakanıyla Kripto Para Devrimi Yapacak

Japonya, Yeni Bakanıyla Kripto Para Devrimi Yapacak

Japonya’da kripto paralara ilişkin önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Kripto para dostu olarak bilinen Takuya Hirai, Japonya’nın yeni Bilim ve Teknoloji Bakanı oldu.

Japonya Finansal Hizmetler Kurumu’nun, geçtiğimiz yıl ülkede dört yeni kripto para borsasının operasyona izin vermesinde kilit rol oynayan Liberal Demokratik Parti (LDP)’nin üyesi olan Takuya Hirai, Japonya’nın yeni Bilim ve Teknoloji Bakanı oldu.

Girişimci kimliğiyle tanınan Hirai, Japonya’nın blockchain gibi teknolojilere yönelik resmi hükümet politikasına yön verecek.

Hirai, Liberal Demokrat Parti'nin BT Strateji Özel Komitesinin başkanlığı ve Fintech Tanıtım Parlamenterleri Federasyonu'nun başkanlığı rolüyle blockchain teknolojisinin geliştirilmesinde önemli bir misyon üstlenmişti.

Hirai ayrıca, 2015 yılında yürürlüğe giren Japonya'nın temel siber güvenlik yasasının hazırlanmasında oynadığı rol nedeniyle kamuoyundan büyük takdir toplamıştı.

Hirai’nin Japonya’nın yeni Bilim ve Teknoloji Bakanı olması ile birlikte ülkedeki kripto para piyasasının yeniden şekilleneceği tahmin ediliyor.

Japon siyasetçi, ülkedeki ICO'ların düzenlenmesi ve tam olarak yasallaştırılması için geniş kapsamlı bir çalışma yürütüyor. Söz konusu çalışmanın Japonya Mali Hizmetler Dairesi tarafından resmi olarak değerlendirileceği ve kısa zamanda yasalaşacağı öğrenildi.