Java da Windows XP'yi Yalnız Bıraktı!

Java da Windows XP'yi Yalnız Bıraktı!

Microsoft'un efsane işletim sistemi Windows XP'nin güvenlik desteğine Nisan ayında son verdi. Bu karardan sonra hala Windows XP kullanan milyonlarca kişi itiraz etse de bir sonuç çıkmamış ve denilen tarihte XP için Microsoft desteği artık bitmişti.

Her ne kadar Microsoft desteği bırakmış olsa da Windows XP için bazı önemli programlar desteği kesmemişti. Bu yüzden hala bu işletim sistemini kullanan kişi sayısı oldukça fazla. Hatta bazı ülkeler ek para ödeyerek destek süresini uzatmış ve yeni sürüme geçmek için zaman istemişti. Fakat Java'nın son yaptığı açıklama anlaşıldığı üzere Windows XP artık Java desteği de alamayacak.

Ünlü Java programının geliştiricisi Oracle bu konuda kararlı. Oracle'nin desteği kesmesinin ardından akla şu sorular geldi:

  • Bu kararı ne için verdi, Microsoft ile bir iş birliği içerisinde mi ?

Bu sorular hakkında henüz bir bilgimiz bulunmuyor. Fakat Java'nın desteği bırakmasının ardından kullanıcılar oldukça sıkıntı yaşayacak. Çünkü çoğu oyun ve internet sitesi Java'nın son sürümüyle çalışıyor ve eski bir sürümle çalıştırmaya kalktığınızda hata veriyor. 

Java'nın Windows XP'siz ilk sürümü olan 8. sürümünün 15 Temmuzda gelmesi bekleniyor.

Google Chrome'un JavaScript Yükleme Süresi Hızlandırıldı

Googlebot JavaScript'i Çalıştıracak

YORUMLAR