Java'da Yeniden Bir Güvenlik Açığı Ortaya Çıkarıldı

Java'da Yeniden Bir Güvenlik Açığı Ortaya Çıkarıldı

Java çok uzun süredir sahip olduğu güvenlik açıkları nedeniyle eleştiriliyordu ve hakkında sık sık bulunan bu açıklara dair haberler güvenlik şirketleri tarafından yayınlanıyordu. Anlaşılan o ki güvenlik açıklarının kapatıldığı iddia edilen yeni Java sürümünde de bazı açıklar devam ediyor ve Security Explorations adlı güvenlik şirketinin CEO’su Adam Gowdiak, Java güvenlik ayarlarını aşan bazı Java kodlarının Windows sistemleri hedef alan saldırılarda kullanılabildiğini açıkladı.

Geçtiğimiz hafta Java’nın geliştiricisi Oracle kullanıcılar ile aralarında geçen telekonferansların kayıtlarını yayınlamıştı ve güvenlik tehditlerinin farkında olduklarını göstermişti. Açıklamalarına devam eden Gowdiak, Oracle’ın tehditleri sonunda ciddiye aldığını görmenin mutluluk verici olduğunu ancak geçen bir yıl boyunca müşterilerin güvenini oldukça kaybettiğini, bu güveni kazanmanın büyük efor istediğini de belirtti.

Her Java tarayıcı eklentisi güncellemesinin ardından kapatılan bazı güvenlik açıklarına karşılık olarak yeni açıkların meydana gelmesi Java’nın büyük bir güvenlik buhranı içerisinde olduğunun kanıtı olarak görülüyor.

Logitech G710+ Mekanik Oyuncu Klavyesi İncelememiz

YORUMLAR