Jeff Bezos, Ay Projesi Hakkındaki Detayları Paylaştı

Jeff Bezos, Ay Projesi Hakkındaki Detayları Paylaştı

E-ticaret devi Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, sahibi olduğu havacılık ve uzay araştırma şirketi Blue Origin’in Ay planları hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu. 

Elon Musk’ın gözbebeği SpaceX’in en büyük rakiplerinden birisi olan Blue Origin, Jeff Bezos’un önderliğinde yoluna emin adımlarla devam ediyor.

Amazon ve Blue Origin şirketlerinin kurucusu olan ve dünyanın en zengin insanı ünvanını elinde bulunduran Bezos, Los Angeles’ta düzenlenen Uzay Geliştirme Konferansı’nda Ay ile ilgili büyük planlarından bahsetti.

NASA, ESA ve diğer şirketlerle ortaklık kurarak, Ay’ı ağır sanayinin merkezi haline getirebileceklerini belirten Bezos, bunu başardıkları takdirde Dünya’daki doğal kaynakların korunabileceğini söyledi. 

Blue Origin Jeff Bezos

“Çok uzak olmayan bir gelecekte bunu yapabiliriz. Belki 10 yıl, belki de 100 yıl sonra... Dünya üzerinde yaptığımız birçok şeyi, uzayda daha kolay yapmaya başlayacağız, çünkü bunun için yeterli miktarda enerji üretebilecek kapasiteye sahip olabileceğiz”  ifadelerini kullanan Bezos, insanoğlunun eninde sonunda ayak bastığı gezegeni terk etmek zorunda kalacağını belirtti.

Ay’ın çok cazip bir endüstri merkezi olabileceğini dile getiren ünlü girişimci, buna rağmen Dünya’nın hala Ay’da bulunmayan bazı mineraller ve kaynaklar barındırdığını ifade etti. 

Bezos, Blue Origin ve NASA ortaklığıyla Ay yüzeyine ilk etapta 5 ton ağırlığında yük indirebileceklerini söylerken, Ay’da üretim ve koloni olanaklarını test etmek için her türlü iş birliğine açık olduklarını kaydetti.

Blue Origin, geçtiğimiz ay SpaceX’in Falcon 9 roketi gibi otonom bir şekilde dikey iniş gerçekleştiren New Shepard isimli roketini sekizinci kez başarılı bir şekilde gökyüzüne fırlatmıştı. Bezos’un şirketi, New Shepard gibi nispeten daha küçük roketlerle, yakın gelecekte uzay turizmini hayata geçirmeyi hedefliyor.