Jeff Bezos, Bill Gates'i Tahtından Ederek Dünyanın En Zengini Oldu

Jeff Bezos, Bill Gates'i Tahtından Ederek Dünyanın En Zengini Oldu

Dün erken saatlerde Bill Gates'in ardından, bir süredir elinde tuttuğu dünyanın en zengin insanları listesindeki ikinciliği iyice sağlamlaştıran ve Bill Gates'in serveti arasındaki farkı 1 milyar dolara indiren Jeff Bezos, artık resmi olarak dünyanın en zengin insanı.

ABD merkezli e-ticaret sitesi Amazon'u kurduktan sonra devasa bir servete doğru adım adım ilerleyen Jeff Bezos, mart ayında Amazon'un Whole Food isimli bir şirketi 13.7 milyar dolara satın almasından sonra dünyanın en zenginleri listesinde ikinci sıraya yükselmişti. Bu satın alımın yapıldığı sırada Bill Gates'in servetinden beş milyar dolar geride olan Jeff Bezos, o günden sonra hızlıca yükselen Amazon hisseleri sebebiyle servetini katlamaya devam etmişti. 

Dün öğle saatlerinde Amazon'un Sahibi Jeff Bezos, Bill Gates'i Tahtından İndirmek Üzere başlıklı haberimizde de aktardığımız üzere; Jeff Bezos ile Bill Gates arasındaki kişisel servet farkı 1 milyar dolar seviyesine kadar inmişti. Borsalar kapanmadan yaşanan bir başka artış dalgasıyla birlikte Bezos, 1 milyar dolarlık farkı eriterek birincilik koltuğuna oturdu ve dünyanın en zengin insanı ünvanına sahip oldu. 

Milyarderler listesine 20 yıl önce adım atan Jeff Bezos, Amazon'un ve internet üzerinden alışverişin gün be gün büyümesiyle birlikte birincilik koltuğuna kadar ulaştı. Son otuz yıl içerisinde listenin zirvesine yerleşen 6. isim olmayı da başaran Bezos, 2013'ten bu yana, listenin ilk sırasındaki yerini bir şekilde korumayı başaran Bill Gates'i de tahtından indirmiş oldu. 

Jeff Bezos'un listenin birinci sırasına oturmaya yaklaşmasından sonra Amazon hisseleri almaya başlayan yatırımcılar, aslında 1 milyar dolarlık hisse almak yerine çeşitli hayır kurumları aracılığıyla Afrika'da açlıkla mücadele eden 25.000.000 kişiyi tam tamına 10 hafta boyunca doyurabilirlerdi. 

Bill Gates Yine Dünyanın En Zengin İnsanı Oldu

Warren Buffett, Amazon CEO'sunu Yere Göğe Sığdıramadı

Amazon.com'da Devrim, Önce Dene Sonra Öde!

YORUMLAR