John Carmack: Nvidia AMD'den Üstün

John Carmack: Nvidia AMD'den Üstün

Bilgisayar oyunlarının efsanelerinden Doom'un ve FPS türünün yaratıcılarından John Karmack bilgisayar donanımları hakkında görüşlerini paylaştı. Oyunların performansını ve görsel kalitesini belirleyen ekran kartı ve ekran kartı piyasası konusunda açıklamalar yapan Carmack bir oyun geliştiricisi olarak izlenimlerini oyunseverlere aktarıyor. Uzun yıllardır 2 aktörün elinde olan bu piyasa AMD ve Nvidia'nın yoğun rekabetine sahne olmuş, zaman zaman karşı tarafın personelini işe alma ve bilgi sızdırma gibi nedenlerle bu firmalar karşı karşıya gelmişti. Sonuçta bu rekabet iki firmanın da kaliteli ürünler üretmesine sebep olarak kullanıcıların yararına bir çizgi çizmişti.

Geçtiğimiz yıllardaki duruma bakıldığında Nvidia yüksek performanslı ve bir o kadar da pahalı ürünler üretmişti ve belli bir kesime hitap etmişti. AMD ise fiyat-performans özelliği üzerinde durarak daha çok kullanıcıya hitap etmeye hedeflemişti. Ama son dönemlerde ise bu durum biraz değişiyor gibi. İki firmanın ürünleri artık biraz daha birbirine yaklaşmaya başladı ve özellikle Xbox One ve PlayStation 4'ün çıkışı ile AMD donanımlarının artan gücünü sergilemeye başladı. Carmack bu noktada iki firmanın donanımsal olarak aşağı yukarı aynı olduğunu ifade ediyor; fakat Nvidia'nın donanım sürücüleri ve ekran kartı ile birlikte sunulan ek yazılımlar yönünden bir adım daha önde olduğunu söylüyor.

Yeni nesil konsolların ardından çıkacak yeni donanımlar iki firmanın durumu hakkında bize daha net bir görüş sağlayabilecek.

DirectX 11.2 Sadece Xbox One ve Windows 8.1 İçin Yayınlanacak

YORUMLAR