Jolla: Sailfish İşletim Sistemine Sahip İlk Akıllı Telefon

Jolla: Sailfish İşletim Sistemine Sahip İlk Akıllı Telefon

Beklenildiği gibi Finlandiyalı firma Jolla, 2013 yılı sonunda piyasaya sürülmesi beklenilen ilk akıllı telefonu olan ve firmayla aynı adı taşıyan Jolla'yı tanıttı.

Telefon üreticisine göre öncelikli olarak yerel pazarda satışa sunulacak olan akıllı telefon daha sonrasında daha fazla ülke ile Avrupa ülkelerinde de satışa sunulacak.

Ön sipariş ile Jolla akıllı telefona sahip olmak isteyen kullanıcıların 515 doları gözden çıkarmaları gerekecek. Yalnız bu fiyatlara kargo ücretleri ve yerel vergiler dahil değildir.

Sailfish işletim sistemine sahip akıllı telefon "Other Half" (Diğer Yarısı) adlı rengarenk değiştirilebilir kapaklara sahip olacak.

4.5 inçlik Estrade kapasitif dokunmatik ekrana sahip olan Jolla, kendine özgün başarılı bir tasarıma sahiptir. Ayrıca çift çekirdekli işlemciye sahip olacak olan cihazın işlemcisiyle ilgili daha net bir ayrıntı belirtilmedi.

Aynı şekilde cihazın ne kadarlık bir RAM'e sahip olduğu belirtilmemiş olsada 1 GB'lık bir RAM'in cihazın içinde yer alması bekleniyor. 16 GB'lık dahili depolama alanına sahip olan cihazın depolama alanı, microSD kart ile birlikte 32 GB'a kadar genişletilebilecek.

8 megapiksellik bir arka kameraya sahip olan akıllı telefonun, videolu görüşmeler için ön tarafında yer alan ikinci bir kameradan şimdiye kadar bahsedilmedi.

Arka kapağının değiştirilebilmesinin dışında, kullanıcılar isterlerse cihazlarının bataryalarını da değiştirebilecekler. Ayrıca Sailfish işletim sistemiyle çalışacak olan Jolla, Android uygulamalarınıda desteklemektedir.

Yahoo'dan Tumblr'a 1.1 Milyar Dolar

YORUMLAR