Jolla, Sailfish İşletim Sistemli Tabletini Duyurdu

Jolla, Sailfish İşletim Sistemli Tabletini Duyurdu

Finlandiya merkezli telefon üreticisi Jolla, Sailfish işletim sistemi tabanlı yeni tabletini duyurdu. Jolla Tablet ismiyle tanıtılan cihaz ilginç bir kampanya eşliğinde satışa sunuldu.

Finlandiyalı Jolla, Google Nexus 9 , Apple iPad Mini 3 ve Nokia N1 gibi üst segmentte yer alan Jolla Tablet’ini duyurdu. Şirket tarafından Indiegogo üzerinden yürütülen kampanyaya katılan ilk 2000 katılımcıya sunulan tabletin fiyat etiketi ilk 1000 katılımcı için 189 dolar, ikinci 1000 katılımcı için 199 dolar olarak belirlenmiş. Amerika’nın yanı sıra Norveç, İsviçre, Hindistan, Hong Kong, Çin ve Rusya’da bulunan kullanıcılara 20 dolar kargo ücreti ile satılacak tabletin teslim tarihi Mayıs 2015.

Tamamen açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olan Salfish üzerinde çalışan Jolla Tablet’in teknik özelliklerine baktığımızda Android ve iOS platformundaki üst düzey tabletlerden çok ta geride kalmadığını görüyoruz. 2048 x 1536 çözünürlük ve 330 ppi piksel yoğunluğu sunan 7.85 inç ekran ile gelen tablet gücünü 1.8GHz hızda çalışan 64-bit Intel işlemci, 2GB RAM’den alıyor.

Tabletin 32GB’lık dahili depolama alanı microSD kart ile 64GB’a kadar çıkarılabiliyor. 5 megapiksel çözünürlüklü full HD kalitede 60fps kayıt yapabilen arka kameraya 2 megapiksel öz çekim kamerası eşlik ediyor.

Salfish işletim sisteminin gücünü göstermek, dünya genelinde yaygınlaştırmak amacıyla geliştirilen Jolla Tablet, 4300mAh’lik batarya ile geliyor. Bluetooth, microUSB ve GPS bağlantılarının yanında ivmeölçer, ışık ve yakınlık sensörü ile donatılan tabletin sadece WiFi modeli bulunuyor.

Tizen İşletim Sistemli Samsung Kiran'dan Yeni Sızıntılar Geldi

YORUMLAR