Jurassic Döneminin En Büyük Dinozoru Keşfedildi

Ledumahadi mafube

Bilim adamları, Ledumahadi mafube ismini verdikleri yeni bulunan dinozorun, Jura Devri boyunca yaşamış en büyük kara canlısı olduğunu iddia ettiler.

Ledumahadi

(Ledumahadi mafube keşfi sırasında bulunan kemikler)

Salı günü Current Biology dergisinde yayınlanan makalede Ledumahadi mafube adını alan yeni dinozora dair detaylar paylaşıldı. 12 metrik ton ağırlığında olan ve Brontosaurus’un akrabası olduğu söylenen Ledumahadi’nin Güney Afrika’da bulunduğu söylendi. 11 ton ağırlığa ulaşabildiği düşünülen dinozorun Jurassic ya da Türkçe ismiyle Jura döneminin en büyüğü olduğunun altı çizildi.

Yaklaşık dört yıl önce Arjantin’de bulunan Argentinosaurus huinculensis ise 80 ton ağırlığıyla buluna gelmiş en büyük dinozor unvanın almıştı. Geç Kretase (Late Cretaceous) döneminde yaşayan Argentinosaurus huinculensis bilim insanlarını şaşkınlığa uğratırken, Ledumahadi ise Jurassic devrinin en büyüğü olarak adlandırıldı.

Birçok ülkeden bilim insanlarının katılımıyla yapılan çalışmanın ardından gün yüzüne çıkarılan fosilin araştırma çalışmalarının başındaysa Güney Afrika’nın önemli üniversitelerinden Witwatersrand Üniversitesinden bilim insanları vardı. Johannesburg’da bulunan üniversitede yapılan çalışmalarla keşfedilen dinozora konulan Ledumahadi mafube isminin ise Basotholular tarafından konuşulan yerli Güney Afrika dili Sesotho’da “şafaktaki devasa gök gürültüsü” anlamına geldiği belirtildi.

Dinozorun fosili üzerindeki çalışmaların sürdüğü ve erken Jura devri hakkında önemli bilgiler gizlediği aktarılırken, bilim insanlarının dinozorun tüm ayrıntılarını ortaya çıkarmalarıyla döneme dair eksik bilgilerin elde edilebileceği vurgulandı.