Kablosuz İnternet Hızını 10 Kat Arttıracak Bir Proje Üzerinde Çalışılıyor

Kablosuz İnternet Hızını 10 Kat Arttıracak Bir Proje Üzerinde Çalışılıyor

Akıllı telefonların ve dizüstü bilgisayarların yaygınlaşmasıyla birlikte artık her yerden internete ulaşmak istiyoruz. Bu isteğimiz doğrultusunda neredeyse adım attığımız her yerde Wi-Fi bulabilecek hale geldik. Özellikle toplumsal alanlarda hizmet veren bu Wi-Fi bağlantısı bazı zamanlarda sinir bozucu olabiliyor.

Kablosuz internet hızını etkileyen birçok faktör var. Bu faktörlerden en önemlisi modemin internet dağıtma gücü. Gerçi günümüzde ne kadar kaliteli modemler kullanılırsa kullanılsın anlık olarak binlerce insan internete eriştiği için bağlantı sorunları şu anki teknolojide bir süre daha devam edecek. Ama ilerleyen yıllarda bazı yenilikçi teknolojilerle birlikte bu çileden kurtulabiliriz.

Yaratıcı girişimleri ve yaptığı çalışmalar ile sürekli gündemde olan Massachusetts Institute of Technology kurumu, interneti hızlandırmak için çalışmalara başladı. Kısaltılmış olarak MIT ismiyle tanınan kurum Wi-Fi'a alternatif olacak yeni teknolojiyi gelişmek için çalışıyor. Henüz geliştirme aşamasında olan teknoloji eğer faaliyete geçerse internet hızı oldukça yüksek seviyelere ulaşabilir. Özellikle kablosuz sinyal dağıtımının düzeltilmesi gerektiğini savunan MIT, bu projesine MegaMIMO adını verdi.

MegaMIMO 2.0 projesinde yapılan testler ise oldukça başarılı oldu. Birkaç farklı dağıtıcının sinyalleri birleştirildiğinde MegaMIMO projesi kapsamında internet hızında standart hıza oranla 10 kata kadar artış gözlemlendi. Eğer her şey yolunda giderse özellikle toplumsal alanlarda artık insanları süründüren internet hizmetini kullanmak zorunda kalmayacağız.

Birer kullanıcı olarak ülkemizdeki internet hızı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yavaş İnternetle Baş Edebilmenizi Sağlayacak 9 Küçük Öneri

İnternetin İlkleri Sizi Oldukça Şaşırtacak

YORUMLAR