Kablosuz Klavye ve Fare Kullananlar Dikkat: MouseJack Hayatınızı Karartabilir

Kablosuz Klavye ve Fare Kullananlar Dikkat: MouseJack Hayatınızı Karartabilir

Kablosuz fare ve klavye kullananların yeni belası MouseJack saldırıları artıyor. Kablosuz PC yan ürünlerini hedef alan bu yeni tehdit cihazları tamamen savunmasız bırakıyor.

Hani derler ya, "çırılçıplak ortada kaldım" diye. İşte MouseJack tam da bunu yapıyor PC’nizi apaçık ortada bırakıyor. Kablosuz klavye ve fare kullanan PC sahipleri MouseJack adında bir saldırıya maruz kalabiliyor ve bilgisayarlarının kontrolünü tamamen kaybediyorlar. Bu durumda PC’nin kontrolü bir başkasında olunca da her türlü zararı görmek elbette kaçınılmaz oluyor.

MouseJack nedir?

MouseJack tehdidi aslında çok yeni değil ancak sıklıkla rastlanan bir durum olmamıştı, en azından şu son birkaç aya kadar. Bluetooth, USB ya da Wi-Fi destek cihazlarıyla kullanılan kablosuz yan ürünlerin, tamamen bu dalgalar üzerinden kontrol edilebildiği bir "uzaktan yönetme" algoritmasından oluşuyor. Eğer bilgisayarınızı açık bırakırsanız bu yönetme kullanılarak Kötü niyetli yazılımlar PC’lere yerleştirilebiliyor. Siber korsanlar kablosuz teknolojisini tamamen kendi amaçları doğrultusunda çalışacak şekilde uzaktan, müdahale edilen PC’ye girmeden gerçekleştirebiliyorlar. Bu yüzden her hangi bir anti virüs ya da kötü amaçlı yazılım kullanarak bu girişimi engelleyebilmek ya da fark edebilmek mümkün olmuyor. 

MouseJack nasıl durdurulur?

Bu tehdidi engellemenin şimdilik tek yolu bilgisayarınızı uzun süre açık bırakmamak. Açık bırakmak zorundaysanız kablosuz USB bağlantıları ya da Bluetooth seçeneklerini kapatmak. Uzun süre hareketsiz kalan ve kablosuz eklentiler kullanan cihazlar bu tehlikeye daha açık oluyorlar. 

YORUMLAR