Kaçak Hakan Uzan'ın Telefonu Vertu'dan Yeni Model

Kaçak Hakan Uzan'ın Telefonu Vertu'dan Yeni Model

İlk kez Finlandiyalı telefon üreticisi Nokia tarafından kurulan Vertu, lüks telefon üretimiyle ön plana çıkmıştı. Üzeri değerli taşlarla kaplı olan telefonlarını oldukça pahalı olarak vitrine koyan üretici, geçtiğimiz günlerde Hakan Uzan tarafından satın alındıktan sonra yeni modeli Constellation'ı duyurdu.

2000'lerin sonuna doğru küçülmeye giden Nokia, Vertu'yu 175 milyon İngiliz poundu karşılığında EQT adlı bir yatırım fonuna satmış, 2015'te de şirketi Hong Kong merkezli Godin Holding almıştı. 2014 yılında 110 milyon sterlin (492 milyon lira) satış yapan şirket, buna rağmen 52 milyon sterlin zarar ilan etmişti. Bu bilançoya rağmen şirketi satın almak isteyen Hakan Uzan, birkaç ay önce resmi imzaları atmış ve 51 milyon dolarlık bir ödeme yapmıştı.

Yeni anlaşmanın yapılmasının ardından Vertu Constellation da duyurdu. Giriş fiyatı 9,500 dolar (33,500TL) bu telefonun, üzerine eklenecek kimi süslemeler ya da diğer şeylerle birlikte fiyatının daha yukarılara da çıkabileceği belirtildi. Yeni telefonla birlikte şirkete dair alınan önemli birkaç karar kamuoyuyla paylaşıldı.

Bildiğiniz üzere Uzan ailesi Türkiye'de dolandırıcılık ve hırsızlık gibi birçok farklı suçla itham edildikleri için ülkeden kaçmışlardı. Haklarında İnterpol aracılığıyla tutuklama kararları olsa bile "Fransa’ya siyasi sığınmacı olarak" kabul edilmişlerdi. Vertu tarafından yapılan açıklama ile Hakan Uzan'ın merkezi İngiltere'de olan Vertu'yu satın almasının ardından, Vertu'nun merkezinin Paris'e taşındığı; ancak operasyonların tamamının İngiltere'de kalmaya devam edeceği de belirtildi. Nokia'nın dolandırıcılık suçuyla Uzan ailesinin sahip olduğu Telsim'e dava açması nedeniyle Uzan'ların İngiltere'ye giremediğinin de altını biz çizelim. 

Hakan Uzan, Pahalı Telefonlar Üreten Vertu'yu Satın Aldı

YORUMLAR