Kadın Süper Kahramanlar Kız Çocuklarının Özgüvenini Artırıyor

Yeni bir araştırmaya göre, Wonder Woman ve Captain Marvel gibi kadın süper kahramanlar, genç kızlardaki benlik saygısının artmasına yardımcı oluyor.

Kadın Süper Kahramanlar Kız Çocuklarının Özgüvenini Artırıyor

Yeni bir araştırmaya göre, Wonder Woman ve Captain Marvel gibi kadın süper kahramanlar, genç kızlardaki benlik saygısının artmasına yardımcı oluyor.

Bilim kurgu ve süper kahraman filmleri hala erkek egemen bir dünyada geçse de, son dönemde kadınlar üzerine kurgulanan süper kahraman filmleri de yoğun bir ilgi görüyor. Buna en yakın örnekler olarak, DC’nin Wonder Woman’ını ve Marvel’ın yakın zamanda izleyicisiyle buluşacak Captain Marvel filmini verebiliriz. Tabii, ikonik bilim kurgu dizisi Doctor Who’nun ilk kadın Zaman Lordu’nu daha doğrusu Leydisi’ni de unutmayalım. 

Kadın merkezli bilim kurgu yapımları, sadece kültürel bir dönüm noktasına işaret etmiyor. Yapılan bir çalışma sonucunda, genç kızların ekranlarda kendilerine benzeyen kadın kahramanları gördüklerinde kendilerini daha güvende hissettiklerini ve onları rol model olarak benimsediklerini gösteriyor. Dahası bu durum, benlik saygılarının da artmasına yardımcı oluyor.

Jodie Whittaker, Doctor Who'nun ilk kadın doktorunu oynuyor.

Kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan Women’s Media Center (WMC)  ve BBC America  tarafından yapılan çalışma, kadınların medyadaki temsiliyetinin artmasının genç kadınları ve kızları nasıl etkilediğini ele alıyor. 

5 ila 19 yaş arasındaki toplam 2431 kız ve erkek çocuk üzerinde yapılan, "SuperPowering Girls: Female Representation in the Sci-Fi/Superhero Genre" adındaki çalışma, hem kız hem de erkek çocukların bilim kurgu ve süper kahraman filmleri ve TV şovlarında daha fazla kadın karakterler görmek istediğini ortaya koydu. 

Araştırma ayrıca, genç kızların, kendilerine benzeyen ekran kahramanlarını gördüklerinde kendilerini daha güvende hissettiklerini gösteriyor. Dolayısıyla, Wonder Woman, Captain Marvel, Princess Leia ya da Doctor Who’nun ilk kadın doktoru genç kızların özgüvenlerini artırmaya yardımcı olabilir. 

Women’s Media Center Başkanı Julie Burton yaptığı açıklamada, “Raporda belirtildiği üzere medyadaki temsilin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Araştırmamız, kadın bilim kurgu ve süper kahraman karakterlerinin, kızlar için güven açığını kapatmasına yardımcı olduğunu, kendilerini güçlü, cesur, kendinden emin, ilham verici, olumlu ve motive edici hissetmelerini sağladığını keşfetti”  ifadelerini kullandı.

YORUMLAR