Kahve İki Çaresiz Beyin Hastalığının Dermanı Olabilir

kahve çekirdeği

Uzun yıllardır kahvenin insan sağlığına zararlı olduğuna yönelik pek çok bilgi yayılıyordu; ancak yapılan yeni araştırmalar, kahvenin sağlığımıza çok da zararlı olmadığı, hatta Alzheimer ve Lewy cisimli demans isimli beyin hastalıklarıya savaştığı ortaya çıkarıldı.

Daha önce yapılan araştırmalarda, kahvenin içindeki kimi bileşenlerin, başta Alzheimer olmak üzere birçok hastalığa iyi geldiği bulunmuştu. Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayınlanan makalelerden birindeyse kahvenin, çaresiz olarak görülen Lewy cisimli demans hastalığıyla savaşabildiği söylendi. Rutgers Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını yürüten akademisyenler tarafından  yapılan çalışmada, kahvenin içinde bulunan EHT denilen yağ asidinin ve kafeinin, Lewy cisimli demans hastalığıyla mücadele edebildiği aktarıldı.

EHT ve kafeinin etkilerini inceleyen bilim insanları, iki maddenin birleşiminin, farelerin beyinlerinde protein birikimini engellediğini gördüler. Beyindeki protein birikimi, Parkinson, Alzheimer ve Lewy cisimli demans hastalıklarının ana faktörü olarak görülüyordu. İki maddeyi ayrı ayrı fare beyinlerine uygulayan araştırmalar ise aynı etkiyi yaratamadılar. İki maddenin yan yana gelmesiyle sinerjik bir etkinin ortaya çıktığı dile getirildi.

EHT ve kafeinin birlikte uygulanmasıyla hastalıklarda tamamen gecikme hatta durma potansiyelinin olduğunu söyleyerek, bugüne kadar çaresiz olarak görülen hastalıklara yeni bir bakış açısı sunan bilim insanları, kahvenin içindeki materyalleri daha yakından inceleyeceklerini ve yeni deneyler yapmaya devam edeceklerini belirttiler.