Kale Grubu ve Rolls-Royce Ortaklığında Uçak Motoru Üretilecek

Kale Grubu ve Rolls-Royce Ortaklığında Uçak Motoru Üretilecek

Dünya’nın en büyük uçak motoru üreticilerinden olan Rolls Royce, Türkiye’ye uçak motoru geliştirmek üzere Kale Grubu ile anlaşma imzaladı. Kale grubu ve Rolls Royce ortaklığında ülkenin sivil ve askeri alanda uçak motoru ihtiyacının karşılanması hedefleniyor.

Kale Grubu ve Rolls Royce ortaklığı kapsamında kurulacak şirketin yüzde 51’i Kale Grubuna ve yüzde 49’u Rolls Royce’a ait olacak. Bu dev anlaşma kapsamında dünyadaki az sayıda uçak motoru üreticileri arasında Türkiye de yer alacak. Anlaşmanın devamında ülkenin uçak motoru ihraç edecek konuma gelmesi amaçlanıyor. Kurulacak ortak şirketin birincil projesi, Türkiye’nin milli savaş uçağı projesi olan TF-X'i geliştirmek.

Anlaşma kapsamında atılacak ilk adımın projelerde görev yapacak olan Türk mühendislerin İngiltere’de eğitim görmesi olduğu belirtilirken, taraflar ilk uçak motorunu 2023 yılında uçurmayı hedefliyor. İki grup adına da yönetim kadrolarından temsilciler açıklamada bulundu.

İlk olarak Kale Grubu Başkan Yardımcısı Osman Okyay, "Adına TF-X denilen milli savaş uçağından sivil uçaklara kadar çok büyük bir üretim hedefinden söz ediyoruz. Dünyada kendi uçağını üretebilen çok az ülke var ve bu gerçekten çok iddialı olmayı gerektiren bir hedef. Ülkemize ve üretim kabiliyetimize olan inancımız, bizi bu projede rol alma arayışına itti. Bu süreçte karşımıza en az bizim kadar hevesli bir grup olan Rolls-Royce çıktı. Kale Grubu ve Rolls-Royce olarak, ülkemizin sivil ve askeri uçak projelerinin motorlarını tasarlayıp üretmek üzere ortak olma kararı aldık." ifadelerini kullandı.

Ardından Rolls Royce adına açıklamalarda bulunan Rolls Royce Savunma ve Havacılık Grubu Başkanı Chris Cholerton, "Bu ülkenin bu alandaki hevesi bizi de çok heyecanlandırıyor. Türkiye'nin dünya çapında güçlü bir savunma ve havacılık endüstrisi kurmasında önemli bir rol oynayacağımıza inanıyoruz. Türkiye, bu projenin her aşamasında yer alacak. Sağlayacağı yerel katkıya çok inanıyoruz. İngiltere, Türkiye ile ortak olmak konusunda çok kararlı. Türkiye'ye inanıyoruz. Bu proje de Türkiye'ye bağlılığımızın bir göstergesi. Türkiye'de enerji alanında da bir heves var. Bu ve benzer projelerle kabiliyetimizi buraya taşımak bizim için güzel bir fırsat." şeklinde konuştu.

Taraflar kurulacak olan şirketin ismini TAEC olarak açıklarken, en geç 2030 yılına kadar da seri üretme geçmeyi istediklerini belirtti.

Milli Mikro Gözlem Uydumuz 'Lagari' Görücüye Çıkıyor

İşte Türkiye'nin Gökyüzündeki Yapay Zekalı Milli Kamikazeleri

YORUMLAR