Kalp Pilleri Kolayca Hacklenebiliyor

Kalp Pilleri Kolayca Hacklenebiliyor

Birleşik Krallık ve Belçikalı ekiplerce yapılan bir araştırma, birçok kalp hastası için hayati olan kalp pillerinin ele geçirilebileceğini gösterdi. Hem de hackerlar, öyle üstün yetenekler kullanmadan, kolayca bu cihazlara erişebiliyorlar. 

Leuven ve Birmingham Üniversitesi işbirliği ile yapılan araştırma, İmplante Edilebilir Kardiyak Defibrilatörler ya da vücuda yerleştirilebilen aktif tıbbi cihazlar üzerine yoğunlaşıyor. Leuven Üniversitesi'nin dergisi üzerinde yayınlanan "En Son Kuşak İmplante Edilebilir Kardiyak Defibrilatörlerin güvenliği ve onları nasıl koruruz?" başlıklı makalede, hayati önem taşıyan kalp pillerinin güvenliği üzerine elde edilen bulgular paylaşıldı.

Bu pillere ya da vücuda yerleştirilebilen diğer cihazlara, hackerların neredeyse hiç efor sarf etmeden ulaşabildiğinin altını çizen araştırmacılar, bunun onlar için "tereyağından kıl çekmekten" farksız olduğunu da söylediler. Yani bu cihazlara ulaşmak isteyen herhangi biri, ileri seviyede teknikler kullanmadan da cihazlara erişebiliyor ve üzerindeki bütün kontrolü ele geçirebiliyor. Hatta cihazı kapatarak, taşıyıcının ölümüne dahi sebep olabiliyor. 

Yapılması muhtemel saldırılar, taşıyıcı normal hayatıyken yapılamıyor. O cihazın, kablosuz bağlantı yoluyla hastanede ya da başka bir mekandaki bir monitere bağlanması gerekiyor ve hackerlar, DDoS ya da başka methodlar ile cihazı ele geçirebiliyorlar. Neredeyse hiç güvenlik önlemi olmayan tıbbi cihazların, ters mühendislik gibi yollarla hemen çözülebildiğini anlatan araştırmacılar, tespit ettikleri yollarla bir cihazı durdurabildiklerini de makalelerinde anlatmışlar. Bu araştırmanın ardından ise kullanılan cihazların güvenliğinde ileriye gidilmesi bekleniliyor. 

Hackerlar Kulaklıklara Sızmanın Yolunu Buldu

8 Ülkenin Katıldığı Bir Hackathonda Türk Takımı Birinci Oldu

Amerikan Hükümeti, Hackerları Kendi Ordusunu Hacklemeye Davet Etti

YORUMLAR