Kanser Çalışmalarında 3 Boyutlu Sanal Gerçeklik Dönemi

Kanser Çalışmalarında Sanal Gerçeklik 1

Günümüzde Sanal Gerçeklik (VR) teknolojisi, eğlence amaçlı sektörler başta olmak üzere birçok farklı alanda kullanılıyor. Şimdilerde bu teknoloji çok daha faydalı bir alanda, sağlık sektöründe kullanılmasıyla gündeme geldi. BBC’de paylaşılan detaylara göre, Cambridge Üniversitesinden bilim İnsanları, sanal ortamda VR teknolojisiyle görüntülenebilen ve üzerinde çalışılabilen 3 boyutlu (3D) bir kanser modeli tasarladı.

Bir hastadan alınan tümör numunesinin 3 boyutlu bir modelinin yaratıldığı ve bu modelin VR gibi 3 boyutlu bir ortamın içerisine yerleştirildiği belirtiliyor. Bu fikrin, kanserin incelenmesinde bilim insanlarına yeni bir bakış açısı kazandıracağı ve kanserin daha iyi anlaşılmasını sağlayacağı umut ediliyor. Yeni teknik sayesinde kansere karşı daha etkili tedavi yöntemleri hatta kanserin kesin bir çaresi bile bulunabilir deniliyor.

Kanser Çalışmalarında Sanal Gerçeklik 2

Tümörün VR ortamına aktarılabilmesi için öncelikle bir 3D modelinin yapılması gerekiyordu. Bu, yaklaşık 100.000 hücre içeren 1 mm küplük bir parça meme kanseri dokusu kullanılarak yapıldı. Daha sonra doku daha küçük parçalara ayırıldı, tarandı ve moleküler yapısıyla birlikte DNA karakteristiğini de gösterebilmesi için işaretlendi. Sonrasında VR ortamında yeniden oluşturuldu ve dünya genelinde VR laboratuvarları üzerinden tüm bilim insanlarının erişebileceği bir hale getirildi.

Kanser Araştırmaları İngiltere Cambridge Enstitüsü Direktörü Prof. Greg Hannon, "Daha önce hiç kimse tümörün yapısını bu denli detaylı şekilde incelememişti; bu, kanserin incelenmesinde yeni bir yöntem." diye konuştu. CRUK’un baş bilim insanı Prof. Karen Vousden de, "Kanser hücrelerinin birbirleriyle ve sağlıklı dokularla nasıl etkileşime girdiklerinin anlaşılması ve yeni tedaviler geliştirilmesi açısından çok önemlidir. Tümörleri bu yeni sistemi kullanarak incelemek, alıştığımız statik iki boyutlu (2D) versiyonlardan çok daha dinamik." ifadelerine yer verdi.