Kapatılan GTA 5 Mod Aracı Open IV, Rockstar'a Cevap Verdi!

Kapatılan GTA 5 Mod Aracı Open IV, Rockstar'a Cevap Verdi!

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz hafta sizlerde en yaygın olarak kullanılan GTA 5 mod yükleme aracı olan Open IV'ün kapattırıldığını haber vermiştik.

Open IV'ü geliştiren ekip bu kararın nedenini GTA 5'in yayıncısı olan Take Two'dan gelen bir mektuba bağlamıştı. Bu mektupta yer alan ifadelere göre Open IV, 3. parti kaynakların GTA 5'in güvenlik sistemlerini aşmalarına yardımcı oluyordu. Bu da GTA Online'da hile yapılmasını ve hack araçlarının çalıştırılmasını mümkün hale getirmekteydi. Bu iddiaların ne derece doğru olduğunu bilemiyoruz; fakat Take Two'nun ardından Rockstar Games de bir açıklama yapmış, GTA 5'in tek kişilik oyun modunda mod araçlarını desteklediğini; fakat Open IV'ün GTA Online'ın ekonomisini bozduğu için kapattırılmasının arkasında durduğunu dile getirmişti.

Open IV geliştiricileri ilk aşamada bu karar karşısında hukuki yollara başvurmaya vakit harcamak istemediklerini söylemişlerdi. Rockstar'ın açıklamasının üzerine, Open IV'ün geliştiricisi yeni bir paylaşım daha yaptı ve Open IV ve GTA 5 Liberty City modu gibi araç ve modlarını yalnızca oyunun tek kişilik modu için tasarladıklarını ifade etti. Ayrıca bir ekran görüntüsü de paylaşıldı:

Görüleceği üzere GTA 5, oyuncular GTA Online'a Open IV aktifken girmeye çalıştıklarında yukarıdaki mesajı veriyor ve girişi engelliyor. Bu mesajda GTA Online sunucularına oyunun değiştirilmiş, mod yüklenmiş bir versiyonu ile giriş yapılamayacağı söyleniyor.

Open IV geliştiricisi bu ekran görüntüsüne dayanarak Rockstar'ın yanlış bir tavır içinde olduğunu, ek olarak bu yanlışının da farkında olduğunu iddia etmekte.

Rockstar ve Take Two'nun bu yeni açıklamaya nasıl cevap vereceği merak konusu; fakat mevcut kararlarının GTA 5'e darbe vurduğu su götürmez bir gerçek. Geçtiğimiz günlerde Open IV'ün tekrar açılması için change.org üzerinde bir kampanya başlatılmış ve bu kampanya 1-2 günde hedefi olan 50.000 imzayı toplamıştı. Oyuncuların tepkisi bununla da kalmamıştı; GTA 5, Steam üzerinde olumsuz yorum yağmuruna tutulmuş ve inceleme puanı "Son Derece Olumsuz" olarak değişmişti.

Take Two, 2 Tane GTA 5 Hile Aracını Daha Kapattırdı

GTA 5 Mod Yükleme Aracı Open IV Kapatıldı!

GTA 5, Steam'in En Kötü Oyunları Arasına Girdi!

YORUMLAR