Kara Deliklerin Yıldızları Nasıl Yok Edebileceğinin Videosu Yayınladı

Kara Deliklerin Yıldızları Nasıl Yok Edebileceğinin Videosu Yayınladı

Bir kara deliğin yıldızların oluşumları sırasında onların üzerindeki yıkıcı etkisi, NASA tarafından hazırlanan bir videoda detaylı olarak gösterildi. Kara deliklerden yayılan x-ışınları rüzgarları yıldızları tamamen yok edebiliyor.Bir kara deliğin oluşurken yarattığı x-ışınlarından oluşan şok dalgaları bin ışık yılı öteye kadar etkili olabiliyor. Bu güçlü dalga önüne gelen her şeyi silip süpürecek kadar kuvvetli bir etki yaratıyor. NASA üzerinde çalıştığı bu teoriyle alakalı olarak bir de video yayınladı. Video kara deliğin merkezinden uzayın derinliklerine kadar yayılabilen, kuvvetli bir şok dalgasının önü çıkan her yıldızı daha oluşmadan nasıl yok edebileceğini anlatıyor.

Ancak bu şok dalgasının ardında bıraktığı yıldız tozları ve gaz kütleleri, yok olan yıldızların yerine yeni oluşumlar yaratacak kadar yeterli elementler de bırakıyor. Yani bir yandan yıkarken, diğer taraftan da yapıcı bir etkisi var. 

Kara delikler, astrofizikte, çekim alanı her türlü maddesel oluşumun ve ışınımın kendisinden kaçmasına izin vermeyecek derecede güçlü olan, kütlesi çok büyük kozmik oluşumlar olarak tanımlanıyorlar. Kara delikler, uzayda belirli nicelikteki maddelerin bir noktaya toplanması ile meydana gelen bir nesneler olarak da tanımlanıyorlar. Bu nesneler ışık yaymadıkları için kara delik olarak isimlendiriliyorlar. Kara delikler üç boyutlu değiller. Bundan dolayı da sıfır hacimli oldukları düşünülüyor. Kara deliklerin içinde zamanın yavaş aktığı hatta hiç akmadığı tartışılıyor.

Bir Dahinin Ses Cihazı Tüm İnsanlığın Umudu Oldu

Paralel Evren Rüyası Kısa Devre Yaptı

Evren ve Uzay Hakkında Doğru Sandığımız 8 Büyük Yanlış

YORUMLAR