Karadenizli Öğrencilerden Görme Engelliler İçin Büyük Hizmet!

Karadenizli Öğrencilerden Görme Engelliler İçin Büyük Hizmet!

Ordu'da eğitim hayatlarına devam eden iki arkadaş, geliştirdikleri bir proje ile görme engellilerin ilaç kullanımında yaşadıkları problemleri ortadan kaldırmayı amaçlıyorlar. 

Altınordu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Enis Poyraz ve Furkan Durak, öğretmenleri Serkan Sağlam desteği ile engellilerin ilaç tüketimi sırasında yaşadıkları problemleri araştırıyorlardı. Araştırmaları sonucunda son kullanma tarihi geçmiş ilaçların kullanımının görme engelliler için büyük problem olacağını fark eden öğrenciler, buna yönelik bir proje gerçekleştirmeyi planladılar. 

Web Tasarımı bölümünde eğitim gören öğrenciler, bu fikirle yola çıkarak bir telefon uygulaması yazmayı başardılar. Hem görme engellinin hem de eczacının telefonunda kullanılabilecek bu uygulamada, ilaçlarla ilgili bilgiler sesli olarak kaytlı bulunuyor. Kutunun üzerinde yer alan küçük kağıda telefonunuzu tuttuğunuzda; ilacın adını, özelliklerini, gün içerisinde tüketim süresini, son kullanma tarihi gibi bilgileri sesli olarak öğrenebiliyorsunuz. 

Görme engellilerle birlikte yaşlılar ve okuma-yazma bilmeyenler tarafından da kullanılabilecek bu uygulama, TÜBİTAK'ın "Lise öğrencileri araştırma projeleri" yarışmasına da katıldı. Çeşitli kategorilerde, NFC-Göz ismiyle yarışan uygulama Türkiye ikinciliği de kazandı. 

TÜBİTAK Yarışmasında Lise Öğrencilerinden Müthiş Projeler

Gültepe Endüstri Meslek Lisesi Robot Yarışlarından Ödüllerle Dönüyor

Lise Öğrencisi, Alkollü Sürücüleri Önleyen Sensör Geliştirdi

YORUMLAR