Karanlık İnternetin Patronu Genç Hacker Hapis Cezasından Kıl Payıyla Kurtuldu

Karanlık İnternetin Patronu Genç Hacker Hapis Cezasından Kıl Payıyla Kurtuldu

Günümüzde insanların internet ile tanışma yaşı gittikçe düşüyor. Eskiden interneti çözebilmek, belli işleri inernet üzerinden gerçekleştirebilmek için ortalama bir yaşın üzerinde olmamız gerekiyordu. Fakat internet kullanma yaşı düştükçe bu tür işleri gerçekleştirme yaşı da doğru orantılı olarak aşağı iniyor. Sonuçta daha okul çağlarındaki gençler hacker olabiliyor ve çeşitli sitelere veya kurumlara hack saldırısı gerçekleştirmeyi başarabiliyor.

Bu tanımımıza uyan bir olay İngiltere'de karşımıza çıktı. Grant Manser adlı bir genç henüz 16 yaşındayken dark web ya da Türkçe adıyla karanlık internetin sırrını çözmüş ve hack saldırılarında kullanılan farklı DDoS araçları geliştirerek satışını gerçekleştirmiş. Siber suça daha hukuki olarak reşit olmadığı bu çağda atılan Manser, DDoS saldırı araçlarını geliştirme işine başka bir hackerı örnek alarak başladığını belirtiyor. Amerika'da yaşayan bu hackerın kazandığı parayı gördükten sonra kendini geliştirmeye başlayan Manser sonuçta DDoS saldırı araçları geliştirmiş ve 2012 ile 2014 yılları arasında bu araçların satışı için karanlık internet üzerinde reklam vermiş.

Okullara düzenlenen DDoS saldırılarından sonra güvenlik güçleri genç hackerın izini bulmuş

İngiliz güvenlik güçleri 2 farklı İngiliz okuluna düzenlenen DDoS saldırılarından sonra Manser'ın yürütmekte olduğu işin izini bulmuş. Okullarından memnun olmayan öğrenciler Manser'ın geliştirdiği araçlarla okullarına saldırı düzenlemişler. Bu saldırıların izi sürüldüğünde ise Manser'ın gerçek kimliğine ulaşılmış. Yetkililer genci bulduktan sonra bilgisayar ekipmanlarına el koyarak genci tutuklamışlar.

Hacker Hapse Girmeyecek

Grant Manser'a mahkemede 10 farklı suçlama yöneltilmiş. Dava sonucunda ise gencin hapis cezasının ertelenmesi, 100 saat karşılıksız kamu hizmeti gerçekleştirmesi ve verdiği zararlar için 1.130 dolar ödemesi kararı alınmış. Bunun nedeni ise Manser'ın geliştirdiği saldırı araçlarını kullanmayıp sadece ticari gelir elde etmek için satışını yapmış olması. Ayrıca hacker geliştirdiği yazılımların içine hastanelere, bankalara, polise ve FBI'a saldırı düzenlenmesini engelleyecek gizli kodlar da yerleştirmiş.

Tarihin Gördüğü En Absürt Hacker Saldırıları

Bir Programcı, Bir Hacker ve Yazılım Geliştiricisinin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bir Hacker Olabilme Potansiyeliniz Var mı?

YORUMLAR