Karanlık Web’in Tehlikeli Marketi Silk Road Hortladı

Karanlık Web’in Tehlikeli Marketi Silk Road Hortladı

Dünyada kanun dışı satılabilir ne varsa ulaşılabilen, özel bağlantılar kurulabilen Silk Road bundan bir süre önce çeşitli gizli servislerin ve FBI’ın ortak çalışmasıyla tamamen ortadan kaldırılmıştı. Ancak Silk Road yeniden satış ve pazarlama işine kaldığı yerden devam ediyor.

Silk Road 3.0 adı altında hizmete başlayan market aslında karanlık web’de sitenin dördüncü yeniden canlanışı. Reddit’de yayılan bir söylentiye göre yeni Silk Road 3.0 eski sitelerin sahibine ait. Durum sadece bununlada kalmıyor, aynı yapı altında Crypto Market adında bir hizmet daha açılmış. Bu her iki forum ve market karanlık web üzerinden ulaşılabiliyor. Silk Road eskisi gibi uyuşturucu pazarlamaya devam ediyor. Silk Road, birçok uyuşturucu satıcısının, birçok kaçakçının yüzlerce kilogramlık satışlar yaptığı bir merkez haline hızla dönüşmesiyle nam salmış bir yer. Ancak sadece uyuşturucu kategorisi yok. Silk Road’da sahte ürünler, çalınmış elektroniklerden yasaklanmış havai fişeklere kadar her şeyi bulabilmeniz mümkün.

İlk olarak 2011 yılında açılan Silk Road 2013 yılında kapatılmıştı. Aynı yıl tekrar açılmaya çalışırken kadrosu yakalanmış ve tutuklanmıştı. 2013 yılında FBI sitenin sahibi ve yöneticisi Ross Ulbricht’i de tutuklamışlardı. Her açılan Silk Road klonu kısa sürede güvenlik birimleri tarafından ele geçirilerek kapatıldığı için bu yeni girişimin çok da uzun soluklu olacağı düşünülmüyor.

Google'a Görünmeyen 'Karanlık İnternet' ve 13 Korkunç Gerçek

Tor ve Tails Nasıl Kullanılır? Web'in Karanlık Tarafına Göz Atmak İsteyenlere Güvenlik Önerileri

YORUMLAR