Karantinada Göz Sağlığına Dikkat! Çocuklar İçin Tehlike Daha da Büyük

Uzm. Dr. Mehmet Göksel Ulaş, karantinada saatlerini ekran başında geçiren çocukların ve gençlerin göz sağlığı ile ilgili önemli uyarılarda bulundu.

Karantina Göz Sağlığı 1

Coronavirüs (covid-19) salgını nedeniyle insanların evlerine kapanmasıyla birlikte, dijital cihazların kullanımında büyük bir artış yaşanıyor. Ancak aşırı kullanımlarda bu durum göz sağlığımız açısından tehlikeler yaratıyor.

Pendik Medipol Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümünden Uzm. Dr. Mehmet Göksel Ulaş, özellikle karantinada saatlerini ekran başında geçiren çocuklar ve gençler ile ilgili önemli tavsiyelerde bulundu. Göz sağlığı konusundan önemli açıklamalarda bulunan Dr. Mehmet Göksel Ulaş, telefon, televizyon, tablet gibi teknolojik aletlere uzun süre bakmanın ileride büyük hasarlara yol açabileceğini söyleyerek aileleri uyardı.

Ekrana Uzun Süre Bakarsak Ne Olur?

Uzun süre ekrana bakmanın göz sağlığı üzerindeki etkileri hakkında açıklamalarda yapan Dr. Ulaş, "Telefon, tablet, bilgisayar ve televizyona uzun süre bakmak gözlerde ağrı, yanma, batma, göz kırpma refleksinin azalmasına bağlı göz kuruluğu, kızarıklık, bulanık görme ve gözlerde kayma oluşturabilir. Özellikle yakın mesafede bulunan telefon, tablet, bilgisayar gibi cihazlar uzun dönemde miyopi riskini anlamlı olarak arttırdığı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bu sebeple; çocuklarda gözde kırma kusuru meydana gelebilmekte, gözlük kullanma ihtiyacı olabilmektedir. Gözlük kullanan çocuklarda göz numaralarında ilerleme daha çok görmekteyiz. Gözlerde ağrı, yanma, batma, kızarıklık gibi belirtiler meydana geldiğinde uzun süredir ekrana bakıldığını bize gösterebilir ve mümkünde çocuklarımızı bu aletlerden uzaklaştırmak gerekir. Uzaklaştırmaya rağmen aynı şikayetler azalmadan devam ediyorsa uzman hekim görüşü ile göz damlası ya da gözlük kullanılabilmektedir." diye konuştu.

Karantina Göz Sağlığı 2

Ekrana Bakma Süresi Çok Önemli

Özellikle çocukların ekrana bakma sürelerinin oldukça önemli olduğunu vurgulayan Dr. Ulaş, bu sürelerin kontrol edilmesi ve sınırlandırılmasıyla ilgili olarak şunları söyledi:

"0-2 yaş çocuklar mümkün olduğunca ekrana baktırılmamalıdır. 2-5 yaş arası çocuklar bir günde toplam 1 saat, 5 yaş ve üzeri çocuklar bir günde toplam 2 saat süre ile ekrana bakabilir. Özellikle yakın mesafede bulunan telefon, tablet, bilgisayar gibi cihazlara bakarken 20 dakikada bir 20 saniye boyunca uzak bir noktaya bakması önerilir. Mesela camdan dışarıyı izleyebilir. Yakından ekrana bakmak için mesafe en az 30 cm olmalıdır. 30 cm'in altındaki mesafelerde özellikle miyopi oluşma ve oluşan miyopinin ilerleme riski fazladır. Evde kalmamız gereken, sosyal mesafeye uymamız gereken bugünlerde uygulaması zor bir durum olmasına rağmen özellikle okul çağındaki çocukların günde en az 2 saat dışarıda zaman geçirmesi miyopi gelişim riskini yüzde 35 azalttığı ve ilerleme riskini yüzde 50 oranında azalttığı kanıtlanmıştır."

YORUMLAR