Karaya Uğramadan Gidebileceğiniz En Uzun Deniz Yolu Bulundu

Deniz Yolu

Birkaç yıldır internet dünyasında, karaya hiç uğramadan sadece deniz üzerinde yol alabileceğiniz en uzun hattın hangisi olduğu bulunmaya çalışılıyordu.

Rohan Chabukswar ve Kushal Mukherjee, yaptıkları bilimsel çalışmayla birlikte en uzun hattı ortaya çıkarmayı başardılar.

En uzun deniz yolu 1

Özellikle popüler tartışma platformu Reddit’te en uzun deniz hattı hakkında kıyasıya tartışmalar yapılıyor ve konu çözüme ulaştırılmak için çaba sarf ediliyordu. İrlanda’da bulunan Birleşik Teknolojiler Araştırma Merkezinde görevli Rohan Chabukswar ve IBM Araştırma’da çalışan Kushal Mukherjee, konuyu tamamen kapatacak bir araştırmanın altına imza attılar.

Geliştirdikleri algoritmayla birlikte öncelikle deniz hatlarını tespit etmek için çaba sarf eden Chabukswar ve Mukherjee, kısa bir geliştirmenin ardından bilgisayara deniz hatlarını tespit etme yeteneği kazandırdılar. Sonrasında iki hat arasındaki gerçek mesafeyi ölçmek için bir algoritma yazan mühendisler, uzun süren kod yazma işleminin sonucunda Dünya üzerinde karaya hiç uğramadan gidilebilecek en uzun deniz hattını tespit etmeyi başardılar.

Algoritmanın oluşturmasından sonra normal bir dizüstü bilgisayarın 45 dakikalık işlem yaptığını ve işlemin sonucunda en uzun hattı tespit ettiğini aktaran Chabukswar ve Mukherjee, 2012 yılında yapılan hesaplamanın yanlış olduğunu kaydettiler. Kendi hesaplamaları sonucunda, Pakistan’dan çıkan birinin Hint Okyanusu, Mozambik Boğazı, Arjantin – Şili sınırı ve Pasifik Okyanusu boyunca giden 32,089.7 km boyunca karaya uğramadan yol alabileceğini söylediler. Hemen yukarıda deniz yoluyla yapılacak en uzun yolcuğu gösteren araştırmacılar, 11,241.1 km süren en uzun kara yolcuğunu da hemen aşağıda gösterdiler.

En uzun kara yolu