Karbondioksitten Yakıt Üretmeyi Başardılar

Karbondioksitten Yakıt Üretmeyi Başardılar

 

Bilim adamları, laboratuvar ortamında fotosenteze benzer bir süreç yarattılar. Bu yapay ortamdan faydalanarak karbondioksidi kullanılabilir yakıta dönüştürmeyi başardılar.

ABD Enerji Bakanlığının Argonne Ulusal Laboratuvarı ve Illinois Üniversitesinden bilim insanlar bir araya gelerek, "yapay yaprakta", fotosentez sırasında bitkilerin katalizör olarak kullandığı enzimi değiştirerek yerine "tungsten diselenide" denilen metal bir bileşiği kullandılar. Bu işlem esnasında Araştırmacılar fotosenteze benzer sürecin sonunda karbondioksiti karbonmonokside dönüştürmeyi başardılar. Bu noktada yakıt üretebilmek de mümkün oldu.

Araştırma takımının lideri Larry Curtis, tek başına karbondioksiti başka bir şeye dönüştürmenin zor olduğunu, karbondioksitin karbonmonokside dönüşmesi tepkimesine doğada rastlanmadığını belirterek, "Fotosentezde ağaçlar enerji kaynağı üretmek için ışık, su ve karbondioksit kullanıyor. Deneyimizde biz de aynı girdileri kullanıyoruz ama farklı ürünler elde ediyoruz” derken, araştırmacılardan Peter Zapol, karbondioksite göre karbonmonoksitten yakıt yapmanın çok daha kolay olduğunu vurgulayarak, tepkimenin en az enerji kaybıyla gerçekleştiğine dikkati çekti. Zapol, "Kömür, petrol veya benzin gibi birçok farklı hidrokarbon yakıtları tüketiyoruz, bu nedenle kimyasal yakıtları güneş ışığı yardımıyla yeniden kullanılabilir hale getirmenin ekonomik bir yolunu bulmamız çok önemli" ifadesini kullandı.

YORUMLAR