Kargosunu Çalan Hırsızlara Parıltılı Bir Sürpriz Hazırladı

nasa mühendisi sim

Kapısının önüne bırakılan kargoların çalınmasından bıkan bir NASA mühendisi ise hırsıza parıltılı bir sürpriz hazırladı ve hırsızlara hayatları boyunca unutamayacakları bir ders vermeyi başardı.

YouTube üzerinden çeşitli videolar yayınlanan NASA mühendisi Mark Rober, yaklaşık altı ay önce hırsızlık mağduru olmuştu. Kargolarından birinin çalındığını fark eden mühendis, güvenlik kameralarını incelediğinde gayet sevimli görünen bir çiftin hırsızlığı yaptığını gördü. Kargoları çalanlara küçük bir ders vermek için harekete geçen Rober, altı aylık geliştirme çalışmalarının ardından ortaya ilginç bir cihaz çıkardı.

İlk olarak bütün gün kayıt yapan bir cihaz geliştirmenin batarya problemleri sebebiyle imkansız olduğunu gören mühendis, aletin küçük bir anahtar sistemiyle çalışmasını sağladı. Sonrasında yaptığı baskıl devre kartı GPS ve telefonları aktif hale getirecek devreler ekleyen Mark Rober, simleri çevreye fırlataracak küçük dinamoyu da kutuya yerleştirerek, cihazını tamamladı. Son olarak cihaza Apple HomePod süsü vererek evinin önüne bırakan Mark Rober, çalan kişilerin kutuyu evlerinin ya da arabalarının dışına atmaları için  kutuya bir tür osuruk gazı da eklemeyi unutmadı.

Tüm bu geliştirmelerin tamamlanmasının ardından kutuyu evinin önüne bırakarak işe giden Mark Rober, en sonunda GPS üzerinden gelen sinyalle kutunun evinden ayrıldığını gördü. Kutunun güzergahını GPS takip uygulamasından anlık olarak gören NASA mühendisi, kutunun bir otoparkta sabit hale geldiğini görünce kutuyu aldı ve aynı işlemi birkaç kere daha tekrarladı. Birkaç kez daha kutusu çalınan Rober, en sonunda yukarıda görebileceğiniz videoyu kanalı üzerinden yayınlayarak, izleyenleri ve hırsızları şaşırtmayı başardı.