Karıştırılan Sıvılarla Bitcoin Arasında Büyük Benzerlik

Karıştırılan Sıvı Bitcoin

Stanford Üniversitesinde Uygulamalı Fizik alanında doktora eğitimine devam eden bir araştırmacı, karıştırılan sıvılarla Bitcoin arasındaki benzerliği ele aldı.

Kış tatili sırasında kendine uğraş arayan doktora öğrencisi, karıştırılan sıvılarla Bitcoin’in çalışma mantığının benzer olduğunu ortaya çıkardı.

Willian Gilpin

Akışkan dinamiği, Bitcoin denilince akla gelen ilk şeylerden biri değil; ancak Stanford Üniversitesinden bir fizikçi, kahvenizde karıştırdığınızda olanlarla Bitcoin satın aldığınızda yaşananların benzer olduğu fikrine ulaştı. 23 Nisan tarihinde Proceedings of the National Academy of Sciences isimli akademik dergide yayınlanan makalede, Uygulamalı Fizik alanında doktora eğitimini sürdüren William Gilpin, karıştırılan bir sıvıyla kripto para transferi sırasında kullanılan tekniklerin benzerlikler taşıdığına dair fikirlerini sıraladı. Karıştırılan kahvenin Bitcoin’in geleceğine ışık tutabileceğini söyleyen Gilpin, “Gerçek bir fiziksel modele sahip olmak ve bunun doğal olarak meydana gelen bir süreç olduğunu göstermek, Bitcoin’in işlevleri hakkında düşünmenin yeni yollarını açabilir.” dedi.

Öncelikle Bitcoin başta olmak üzere bazı kripto paraların nasıl çalıştığını açıklayan William Gilpin, kripto para sistemlerinin, transferler ve bilgiyi koruma sırasında hash adı verilen matematiksel fonksiyonlar kullandıklarını ve her işlem için benzersiz şekilde hazırlanan hash’lerin, tam koruma sağladığını aktardı. İşlemlerin hash fonksiyonları üzerinden halledilmesi sebebiyle kripto para ekosistemlerinin yöneticisiz olarak hayatlarına devam edebildiklerinin altını çizen Gilpin, doğada da benzer bir durumun olduğunu belirtti.

İki sistem arasındaki bağlantının kafasına takıldığını ve bunu araştırmak adına kış tatili sırasındaki boşluğunu değerlendirdiğini kaydeden fizikçi, sıvıların karıştırılması sırasında ortaya çıkan kaotik karışma olayını ele aldığını söyledi. Karıştırılan sade bir kahvenin üzerine biraz krema katmanız durumunda ortaya her seferinde farklı desenler çıktığının altını çizen araştırmacı, aynı durumun karışan sıvının bir yerlerine kaşık sokmanız durumunda oluştuğunu da vurguladı. Kremayı koyma zamanınız, kaşığı çevirme hızınız ya da kaşığın durduğu yer gibi herhangi bir değişkenin benzer sonuçlar doğurmadığını hatırlatan William Gilpin, herhangi bir sıvıyı karıştırmaya başladığınızda sıvının her zaman farklı şekilde karıştığını dile getirdi.

Bulduğu benzerliği test etme kararı alan bilim insanı, yaptığı testlerin ardından karışan sıvıların oluşturduğu şekillerin hash fonksiyonlarını tamamen karşıladığını keşfetti. “Bunu bulmayı hiç beklemiyordum.” diyen Gilpin, “Sıvıların bir hash fonksiyonunun tüm özelliklerini karşıladığını gördüğümde gerçekten heyecanlandım. Kaotik matematiğin nasıl hareket ettiğiyle ilgili daha temel bir şeyin var olduğunu fark ettim.” ifadelerini kullandı.

İlerleyen yıllarda ilaç prosedürlerinin doğrulanması, kredi kartı işlemleri ve yasal belgeler için blockchain teknolojilerinin kullanılmaya başlanacağını belirten William Gilpin, doğadaki işleyişlerin gözlemlenerek, daha sağlam altyapılar oluşturulabileceğinin altını çizmekten geri kalmadı.