Karşınızda Nexus 7 Tablet

Google I/O Konferansı kapsamında bu yıl tanıtılan ürünlerden biri de Nexus 7 isimli Android 4.1 Jelly Bean kullanacak olan tablet.

Karşınızda Nexus 7 Tablet

Google I/O Konferansı kapsamında bu yıl tanıtılan ürünlerden biri de Nexus 7 isimli Android 4.1 Jelly Bean kullanacak olan tablet.

Dün sizlere canlı olarak aktardığımızda 2012 Google I/O Konferansında Nexus 7 de resmi olarak tanıtılan ürünler arasındaki yerini aldı. 7 inçlik ekran boyutundan adını alan ürün, Google tarafından üretilen ilk tablet olmak özelliğini taşırken, cihazın üretimi konusunda ASUS başrolü oynuyor. Dört çekirdekli ve 12-core model grafik işleme destekli bir Nvidia Tegra 3 yonga setinin yer aldığı ürün, 1.3 GHz frekansında çalışıyor. Ürünün bu açıdan sektöre oldukça güçlü bir şekilde giriş yapacağını söyleyebiliriz.

Tegra 3 yonga setine 1 GB değerinde bir ara bellek donanımı eşlik ediyor. 1280 x 800 piksel HD ekran çözünürlüğüne sahip olan cihazın IPS ekran türüne sahip olduğunu söyleyebiliyoruz. Sadece ön kısmında 1.2 mega piksellik kameranın bulunduğu cihazın arka kısmında kamera bulunmuyor. Mikro USB yuvasının yer verildiği Nexus 7’de jiroskop, GPS, ivmeölçer, mikrofon ve 802.11 a/b/g/n model bir kablosuz bağlantı donanımı mevcut.

10.45 milimetrelik incelik özelliği bulunan cihazın ağırlığı ise sadece 340 gram. Nexus ve ASUS tasarım alışkanlıklarına dair izler taşıyan Nexus 7 tablet, Kindle Fire kadar iyi bir kitap okuma deneyimi vadediyor. 8 GB ve 16 GB depolama seçeneklerinin baz alındığı iki farklı model üzerinden satışa sunulacak cihazın fiyatı 8 GB için 199 USD; 16 GB için ise 249 USD. Bununla birlikte cihazı satın alacak kullanıcılara Google Play üzerinde harcayabilecekleri 25 USD’lik kredi verilecek. Bununla birlikte ürün, Google Chrome internet tarayıcısının gömülü olarak geleceği ilk ürün olma özelliği de taşıyacak.

Temmuz ortasında satışa sunulacak ürünün Türkiye’ye ne zaman geleceği henüz belli değil.

Android 4.1 Jelly Bean ile ilgili her şeyi öğrenmek için bu yeni Android sürümüne özel hazırladığımız Android 4.1 Jelly Bean Hakkında Her Şey isimli yazıyı okuyabilirsiniz.

2012 Google I/O Konferansında tanıtılan birdiğer ürün olan Nexus Q isimli sosyal akışlı medya oynatıcısını tanımak için "Nexus Q Nedir?" isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

YORUMLAR