Kartlarınızdaki Puanlar Sıfırlanmadan Harcayın!

Kredi ve banka kartı kullanan milyonlarca kişiyi ilgilendiren puan sıfırlanmasına ilişkin açıklama Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz'dan geldi. Sıtkı Yılmaz, yaptığı açıklamada bankalar tarafından puanların harcamayı artırmaya yönelik verildiğini, kartlar üzerinden yapılan alışverişlerde biriken para puanların 2018 yılına girilmesiyle sıfırlanacağı bilgisini tüketicilerle paylaştı.

Bankaların anlaşmalı yerlerde yapılan alışverişlerde kazandırdığı para puanların yeni yıla girmemizle birlikte sıfırlanacağı Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı tarafından paylaşıldı. Para puanların kullanılmaması durumunda bankaya veya kartı veren firmaya, mağazaya kaldığını belirten Yılmaz, "Tüketici bu puanların yıl sonunda sıfırlanacağı konusunda bilgisi olmadığı için mağdur olmaktadır. Tüketici Kanunu, satıcı ve sağlayıcıların tüketiciye verdiği hizmet hususunda tüketicinin bilgilendirilmesini esas kılmıştır. Bu bilgilendirme yapıldığı takdirde hem şirketlerin hem de tüketicinin yararına sonuçlar elde edilebilir. Takdir tüketicinin ama sırf puan topluyor diye ihtiyacı olmayan mal ve hizmeti de almamasını öneririz. Gerçekten alınacak şeyler varsa tabii ki o ihtiyaçlarını karşılayacaklar." açıklamasında bulundu.

Sıtkı Yılmaz ayrıca: "Yılın son ayındayız. Yeni yıla çok kısa bir süre kaldı. Tüketicilerimiz kartlarına baksın. Kredi, banka ve sadakat kartlarda toplanan, para puan, mil puan ve puanlar yeni bir mal ve hizmet almaya yetiyorsa bunu mutlaka kullanmalarını öneriyorum. Bazı firmalar ise bu puanları silmeyebilir, yeni yıla bırakabilir. Bu konuda da tüketici mutlaka firma yetkililerine danışıp kesinleştirdikten sonra yeni yıla bıraksın. Aksi takdirde yeni yıla geçmeden yıl sonuna kadar bu haklarını kullanmalarını öneriyoruz. Para puanların unutulmadan kullanılması ve tüketicinin mağdur edilmemesi son derece önemli konudur. 10 ya da 20 lira küçük görünebilir ancak milyonlarca kartta birikenleri düşündüğünüzde ortaya çok ciddi rakamlar çıkacaktır." bilgisini paylaştı.

Kartlarınızda bulunan puanların sıfırlanıp sıfırlanmayacağı hakkında bilgiyi bankanızı arayarak kontrol etmenizi ve puanları yılbaşına kadar harcamayı unutmamanızı öneriyoruz!