Kas Distrofisinin Tedavisi Bulunmuş Olabilir!

Kas Distrofisinin Tedavisi Bulunmuş Olabilir!

Bilim insanları fareler üzerinde yaptıkları gen çalışmalarıyla Duchenne kas distrofisini iyileştirmeyi başardılar. Aynı işlem insanlar üzerinde de işe yararsa her sene binlerce insanın hayatı kurtulabilir.

Bilim insanları, her sene binlerce insanın ölümüne neden olan Duchenne kas distrofisini (DMD) tedavi edebilecek bir gen çalışması yaptıklarını duyurdular. Şimdilik sadece fareler üzerinde denenen bu gen çalışması, hastalığa sahip olan hayvanların hastalıktan kurtulmasını ve tedavinin, aynı hastalığa sahip olan insanlar için de umut ışığı olmasını sağlamış.,

Araştırmacılar, Duchenne kas distrofisini yenmek adına gen düzenleme enzimi olan CRISPR’i kullanmışlar. Bu enzim ile hastalığa sebep olan geni basit bir şekilde keserek çıkartan bilim insanları, vücudun gende bulunan eksiklikleri kendi kendine gidermesini sağlamışlar. Daha önceden yapılan çalışmalarda yine gen düzenlemesi kullanılarak bu hastalık iyileştirilmeye çalışılmıştı.

Bakalım fareler üzerinde işe yarayan bu tedavi, insanlarda ne kadar etkili olabilecek?

Duchenne Kas Distrofisi Nedir?

X kromozomundaki bazı mutasyonlar nedeniyle ortaya çıkan hastalık, hasta kişinin vücudundaki kas üretim sistemini etkiliyor. Hastalık nedeniyle “dystrophin” adı verilen proteini üretemeyen hastalar, kaslarının sürekli olarak erimesini engelleyen bu proteinden yoksun oldukları için kısa sürede yaşamlarını yitiriyorlar. DMD, bazı durumlarda kas üretimini çok düşük seviyelere indirir ancak kas üretiminin tamamen durmasına neden olan mutasyon çeşitleri de vardır.

AIDS’in Tedavisi Bulunmuş Olabilir!

Sanal Gerçeklik Teknolojisi Fobilerin Tedavisinde Kullanılacak

YORUMLAR