Kasım Ayı Android Kullanım İstatistikleri

Kasım Ayı Android Kullanım İstatistikleri

Geride bıraktığımız Kasım ayında tüm dünyada en çok tercih edilen mobil işletim sistemi Android hakkında pek çok istatistiki bilgi de elde edildi ve Android dünyasında nasıl bir gelişimin devam ettiğini kullanım oranları ile sizlere açıklamazsak olmazdı.

Son elde edilen bu verilere göre oldukça eski diyebileceğimiz Android 2.3 Gingerbread hala %50 kullanım oranı ile Android cihazlarda liderliğini sürdürüyor. Özellikle düşük kapasiteli ve bütçeye uygun cihazlarda hala kullanılan Android 2.3’ten daha eski olan versiyonlar da kullanım oranıyla Android pastasından büyük bir pay almaya devam ediyorlar.

Bu kullanım oranları Google Play’e her girişinizde Google’a hangi cihazı kullandığınız bildirilerek elde ediliyor. Resmi olarak Android ROMlarının yanında özel olarak hazırlanmış olan diğer geliştirici grupların ROMları da bu adetler içerisinde sayılıyor ve çoğunlukla Android 4.1 ve 4.2 olarak yer alıyorlar. Bu en son Android versiyonlarını kullanan cihazlar temel olarak Samsung Galaxy S3, Galaxy Note 2, HTC One X, One X+ ve Motorola Droid DNA olarak belirlenmiş durumda ancak bir kaç farklı cihazda daha Jelly Bean kullanılma oranı mevcut.

Şimdiye dek pek başarılı olarak görülmeyen Android 3.x Honeycomb versiyonlarının kullanım oranları ise %1.8’den %1.6’ya kadar gerilemiş durumda ve bu tabletler kullanımdan kalkana kadar Honeycomb kullanımının bu düzeylerde kalacağı tahmin ediliyor.

Android 4.0.x Ice Cream Sandwich şimdilik toplam Android kullanımının %25’ini elde etmiş durumda ve bir yıldan daha eski olduğu düşünülürse henüz pek de yüksek bir orana erişebilmiş diyemeyiz. Geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan Android 4.1 Jelly Bean %6.7 kullanım oranıyla Ice Cream Sandwich’e göre daha hızlı bir gelişme göstermiş durumda ve Android 4.2 ise sadece Nexus cihazlarda ve bazı özel ROMlarda yer aldığından dolayı şimdilik %0.8 kullanıma sahip.

YORUMLAR