Kaspersky, ABD'nin Yasak Kararını Mahkemeye Taşıyor

Kaspersky, ABD'nin Yasak Kararını Mahkemeye Taşıyor

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz günlerde Rusya merkezli anti-virüs yazılımı Kaspersky'nin devlet kurumlarında kullanılmasını yasaklayan tasarıyı imzalamıştı. Kaspersky yasağa karşı savaşmak için tüm seçenekleri değerlendirdiğini ve şirketin yazılımına uygulanan federal yasak nedeniyle ABD hükümetine dava açtığını söyledi.

ABD İç Güvenlik Bakan Vekili Elaine Duke, Eylül ayında tüm devlet kurumlarına 90 gün içinde Kaspersky Lab yazılımını bilgisayarlardan kaldırmalarını emreden bir yazı göndermişti. Trump'ın bu uyarıyı resmileştiren imzası, artık Kaspersky yazılımının hem sivil hem de devlet kurumları tarafından kullanılmasını yasaklıyor.

Kaspersky Lab, Rusya’nın 2016’daki ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği suçlamaları nedeniyle uzun bir süredir baskı altındaydı. ABD hükümeti, alınan bu kararı güvenlik risklerine dayandırarak, Kasperksy'ın Rusya ile olan potansiyal bağlantılarının ülke için güvenlik zaafiyeti yaratacağını ifade etmişti. 

Kaspersky, ABD'nin Yasak Kararını

Kaspersky söz konusu iddiaları kesin bir dille reddediyor. Hatta Kaspersky Lab Başkan Yardımcısı Anton Şingaryov, şirkete yönelik suçlamalara yanıt olarak üç ayrı ülkede şeffaflık merkezleri açacaklarını ve bu iddiaları teknik olarak çürütecekleri açıklamıştı.

Geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kaspersky, "Şu anda ABD'de uğramış olduğumuz zararı hesaplıyoruz. Kendi avukatlarımızla ve uluslararası hukukçularla çalışıyoruz, çeşitli alternatifleri değerlendiriyoruz. Şu anda yorum yapmaya hazır değilim, fakat suskun kalma niyetinde değiliz. Şimdilik hangi adımları atmaya hazırlandığımızı söylemeye hazır değiliz" diye konuşmuştu.

Kaspersky, ABD'nin Yasak Kararı

Beklenen adım bugün geldi ve Kaspersky, yazılımına uygulanan federal yasak nedeniyle ABD hükümetine dava açtı. Şirketin kurucusu Eugene Kaspersky, yazdığı mektupta şirketin itibarının ve ticari operasyonlarının 'şirket tarafından herhangi bir yanlış yapılmadığına dair herhangi bir kanıt olmaksızın'  ABD'nin uyguladığı yasakla zarar gördüğünü söyledi.

Bu olayın, ABD ve Rusya arasında herhangi bir diplomatik krize yol açacağını düşünüyor musunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşamayı unutmayın.

YORUMLAR