Kaspersky: Facebook’u Kullanırken Deney Farelerine Benziyoruz

Kaspersky: Facebook’u Kullanırken Deney Farelerine Benziyoruz

Kaspersky’ye göre, hem iş hayatında hem de bireysel hayatta sosyal ağın çok sayıda avantajı mevcut. Çünkü sosyal ağar mükemmel iletişim araçlarına sahip oldukları gibi aynı zamanda arkadaş bulmak ve  ortak ilgi alanlarını paylaşmak için en iyi yol durumundalar. Üstelik sosyal ağ web siteleri herkese kendi ortamını oluşturma imkanı da sunmakta. Fakat diğer yandan bu servisler tehlikeli ve zararlı olabilirler.

Kaspersky bunu şöyle açıklıyor: “Sosyal ağlar, eşsiz mühendislik platformlarıdır. Facebook ve Twitter gibi ağları kullandığımızda laboratuar farelerine benziyoruz. Her bir adım izlenebilir ve analiz edilebilir. Pazarlama ajansları ve istihbarat servislerinin ikisi de özeldir ve devlet organları bu aracı davranışlara yönelik test fakültesi gibi kullanabilir.”

Bunun yanında, sosyal ağlar yanlış bilgi yaymak için harika araçlardır. Siber suçlular tarafından özel bilgilerin toplanmasında sık sık yararlanıldığından söz etmiyorum. Fakat aynı zamanda teröristler ve aşırılar tarafından yeni üye alımı için yol oluşturmaktadırlar.

Bu ağlarla ilgili diğer bir problem ise bunların birer ilaca benzemesidir.

Kaspersky sözlerine şöyle devam etti: “Çevrim içi halde başarılı görünmek, gerçek hayatta başarılı görünmekten çok daha kolaydır. Eğer bir gün sosyal medya zorunlu olursa ve herhangi bir sebep yüzünden çökerse, milyonlarca insan çaresiz ve mutsuz hissedecektir."

Sosyal ağlar üzerinden başlatılan saldırılar genellikle çok seviyelidir. Saldırının ilk aşamasında siber suçlular zararlı yazılımları kullanarak kimlik bilgilerini çalarlar. Sonra bu hesapları banka hesaplarından para çalmak ya da özel bilgileri toplamak için kullanırlar.

Uzmanların görüşlerine göre, sofistike siber tehditler karşı yüzde yüz garantili koruma sağlayan bir yazılım bulunmamakta.

YORUMLAR