Kaspersky Kullanıcıları Java Açığı Konusunda Uyardı

Kaspersky Kullanıcıları Java Açığı Konusunda Uyardı

Ünlü güvenlik yazılım firması Kaspersky yaptığı uyarıyla kullanıcılarını Java açıklarından kaynaklanabilecek saldırılara karşı uyardı. Araştırmacılar java açığı nedeniyle oluşabilecek saldırılara karşı her ne kadar önlem almaya çalışıyor olsalar da, henüz yeterli ilerleme kaydedilmediği bir gerçek. Bu nedenle en geçerli çözüm yolu olarak kullanıcıların tarayıcıları üzerinde kullandıkları Java desteğini iptal etmeleri gerekmekte.

Şu an için yayınlanan en son java sürümünün bile saldırılara olanak veren bu açığı kapatmaya yeterli olmaması gerçekten şaşırtıcı. Güvenlik geliştiricisi bir firma olan Rapid 7 tarafından hazırlanan web sitesi üzerinden bilgisayarınızın saldırılara açık olup olmadığını görme şansına sahip olabileceksiniz. Is Java Exploitable? adlı siteye hemen giriş yaparak bilgisayarınızın tehdit altında olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Daha öncede bahsettiğim gibi şu an için geliştirilen en son Java güncellemesinde bile açık olduğu için, büyük bir ihtimalle bilgisayarlarınız tehdit altında. Bunun önüne geçmek için ya Java'yı bilgisayarınızdan kaldırmalı ya da tarayıcınıza entegre olarak çalışan Java uygulamalarını iptal etmeniz gerekiyor.

Oracle firması tarafından genellikle bu tarz konular için anlık güncellemeler gelmediğini ve bir sonraki Java sürümünün tahminen gelecek ay ortalarında çıkacağını düşündüğünüz zaman, uygulanabilecek en iyi yol tarayıcılarınız için Java desteğini devre dışı bırakmak.

YORUMLAR