Kaspersky Labs Kendi Sistemlerine Yerleşmiş Son Derece Tehlikeli Bir Virüs Keşfetti

Kaspersky Labs Kendi Sistemlerine Yerleşmiş Son Derece Tehlikeli Bir Virüs Keşfetti

Dünyaca ünlü Kaspersky Labs, yeni bir kötücül yazılım tarayıcıyı denerken kendi sistemlerine sızmış olan bir malware yakaladı. Duqu adlı kötücül yazılım tabanlı yeni tehdit çok can yakabilir.

Kaspersky yeni bir kötücül yazılım temizleme yazılımını test ederken, kendi sistemlerinin siber saldırılara maruz kaldığını keşfetti. ABD’de kurumsal şirketlere ve hükümet birimlerine yapılan siber saldırıların attığı bir dönemde bir güvenlik şirketinin de bu saldırılardan nasibini almış olması düşündürücü bulunuyor.

Kaspersky Labs, ABD’ye karşı düzenlenen siber saldırıları daha önceden fark edebilmek için yeni bir malware tarayıcı üzerinde çalışıyordu. Yazılımı denemek için yapılan testler korkunç bir gerçeği ortaya çıkardı. Duqu adı verilen ve ortaya çıkarılması neredeyse imkansız olan kötücül bir yazılımın izlerini taşıyan yeni bir malware’in kendi sistemlerinde bulunduğunu anladı.

Yerleştiği sistemlerde açıklar yaratan ve bu açıkları kullanarak kişisel bilgi ve dokümanların taranmasını ve kopyalanmasını sağlayan yazılımı hiçbir virüs tarayıcı göremiyor. Bu yazılımın askeri ve ekonomik konferanslar düzenlenen otel ve toplantı merkezlerine yerleştirilmiş olduğunu keşfeden Kaspersky kırmızı alarma geçti.

Kaspersky 2011 yılında düzenlenen bir siber saldırıda kullanılan Duqu kötücül yazılımıyla aynı davranışları sergileyen yeni malware’in kendi sistemlerine nasıl bulaştığını henüz açıklamadı. Hemen bu tehdit üzerine yoğunlaşan Kaspersky kısa zamanda önce kendi sistemlerini temizleyecek, sonra da bu yazılıma karşı nasıl bir önlem alınması gerektiğine dair açıklama yapacak. 

Amerikan Ulusal Savunma Teşkilatı Tüm Disklere Spyware Yerleştirmiş

Dikkat! Grabit İsimli Bir Kötücül Yazılım İşletmeleri Tehdit Ediyor

YORUMLAR