Kaspersky'de Skandal İddia, Gizlice Malware mı Yapıyorlar?

Kaspersky'de Skandal İddia, Gizlice Malware mı Yapıyorlar?

Bugün Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi’nin gizlice Kaspersky’i takip ettiği ortaya çıktı. Rus menşeli anti virüs uygulamaları şirketi Kaspersky, bir süredir de sanal korsanlarla da boğuşuyordu. 

Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi NSA’in ve İngiliz gizli servisi GCHQ’nun Kaspersky’i takip ettiği iddia ediliyor. Özellikle NSA’in Kaspersky laboratuvarlarında malware ürettiğinden şüphelendiği de gelen haberler arasında. Kaspersky geçtiğimiz aylarda siber saldırılara maruz kalmıştı ve Stunex ve Duqu kötücül yazılımlarından kurtulmaya çalışıyordu.

Bu kurtulma çalışmaları esnasında Kaspersky Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi NSA ve GCHQ tarafından gözetlendiğini de keşfetti. Her iki hükümet kuruluşu yılardır Kaspersky’nin çalışmalarını takip ederek bir malware geliştirip geliştirmediğini araştırıyormuş.

Teknoloji ve aktüalite sitesi BGR.com’un iddiasına göre NSA, 2008 yılından beri Kaspersky dokümanlarını takip ediyor. Olay bununla da bitmiyor, Kaspersky’i NSA’dan başka İngiliz gizli hükümet birimi GCHQ’da izliyormuş. Kısaca Kaspersky gizli hükümet birimlerinin hedefinde kalmış durumda.

Öte yandan Kaspersky, bu tür girişimlere kolayca pabuç bırakacak bir firma olmamasına rağmen bu olayın yeni ortaya çıkmış olması da düşündürücü bulundu. NSA’nin Kaspersky müşteri hizmetleri e-postalarını izlediği ve bu iletişim noktasından şirketin ne yapmak istediğini, gizli bazı çalışmaları olup olmadığını anlamaya çalıştığı iddia ediliyor. 

Kaspersky Labs Kendi Sistemlerine Yerleşmiş Son Derece Tehlikeli Bir Virüs Keşfetti

YORUMLAR