Kaspersky'den Yeni Bir Zararlı Yazılım Keşfi: miniFlame

Kaspersky'den Yeni Bir Zararlı Yazılım Keşfi: miniFlame

Siber güvenlik konusunda akla gelen ilk şirketlerden biri olan Kaspersky Lab, bugün yayınladığı bir bildiri ile “miniFlame” isimli yeni bir zararlı program keşfettiğini açıkladı. Söz konusu program, siber savaş alanında sık sık adından söz ettiren Stuxnet, Dugu, Flame ve Gauss geliştiricileri ile de ilişkilendiriliyor.

Veri hırsızlığının ilk amaç olarak kullanıldığı belirtilen miniFlame isimli zararlı yazılım her ne kadar küçük boyutlara sahip olsa da esnek yapısı ve kontrol kabiliyetinin yüksekliği açısından oldukça tehlikeli bulunuyor.

Temmuz 2012 tarihinden itibaren varlığından haberdar olunan miniFlame isimli yazılım başlangıçta sadece bir modül olarak tanımlandı ve üzerindeki araştırmalara devam edildi. Edinilen bilgiye göre Kaspersky Lab mühendisleri bir süre sonra yazılımda bir garipliği fark ettiler ve eylül ayında bu yöndeki çalışmalarını yoğunlaştırdılar. Araştırmalar sonucunda yazılımın bağımsız bir virüs olduğu tespit edildi ve bununla birlikte bazı popüler zararlı yazılımlara da modül olarak bağlanabildiği ortaya çıktı.

MiniFlame isimli casus yazılımın uzun uğraşlar sonucunda toplam dört yılda üretildiği ve siber saldırılar konusunda hem bağımsız bir program hem de Gauss gibi bazı öne çıkan yazılımlara bağlanabildiği öğrenildi. Her ne kadar Gauss ve Flame kadar yoğun risk grubu içinde yer almasa da miniFlame yüksek tehlike potansiyeli zararlı yazılımlar arasındaki yerini aldı.

YORUMLAR