Kaybolan Çoraplarınızın Sorumlusu Bulundu

Çamaşır Makinesi Kaybolan Çorap

İnsanların pek çoğu nesillerdir evlerinin içinde çoraplarını kaybediyor, bunun nedenini bir türlü bulamıyor ve bunu hayatın bilinmezlerinden biri olarak kabul ediyorlar. Ancak Twitter’dan yapılan bir paylaşım bu konudaki tüm gizemleri ortadan kaldırarak, kaybolan çorapların nerede olduğunu bizlere tam olarak gösteriyor.

Geçen yıl Amerikalı Cathy Minz’in kocası, bozulan çamaşır makinelerini tamir etmek için makinenin alt bölümünü açtı. Karşılaştıkları manzara karşısında büyük şaşkınlık yaşayan ikili, evlerinde kaybolan çorapların, çamaşır makinelerinin alt bölümünde sıkışık bir biçimde durduğunu gördü. Cathy Minz ve eşi, yaşadıkları bu olayın detaylarını ve fotoğraflarını internette paylaştılar. Geçtiğimiz Nisan ayının ortalarında da bir Twitter kullanıcısı olan Sarah Rose, Cathy Minz’in internette paylaştığı fotoğraflardan birini, “Artık, rastgele çoraplarımın kaybolması nedeniyle kendimi deli biri gibi hissetmiyorum.” sözleriyle birlikte Twitter’da paylaştı. Böylece, kaybolan çoraplarımızın sorumlusunun aslında çamaşır makinelerimiz olduğunu öğrenmiş olduk.

Dünya’nın ilk tam elektrikli çamaşır makinesini, ABD’deki Chicago merkezli Hurley Makine Şirketi 1908 yılında üretmişti. “The Thor” adı verilen bu makine, Alva J. Fisher tarafından icat edilmişti. O günden bu güne yaklaşık 110 yıldır çamaşır makinelerimizin çoraplarımızı yediğini görüyoruz.

Çamaşır makinelerinin düzinelerce çorabı kendi içerisinde biriktirmesi olasılığı ile ilgili olarak, GE’nin Elektrikli Aletler Kalite Mühendisi James Darmstadt’a bu konudaki düşünceleri soruldu. Çamaşır makinelerinin çorapları yutabileceğini doğrulayan Darmstadt, bu durumu şu şekilde açıklıyor: “Önden yüklemeli çamaşır makinesinin muhtemelen, rondela kapağının kauçuk halka contasında bir delik vardı. Yıkayıcı kapısı kapatıldığında, conta, suyun kapının etrafından sızmasını önlemek için alanı kapatır. Makinenin devir döngüsü sırasında, bir çorap küçük bir çatlak veya delikten emilerek yıkama sepetinin altındaki boşluğa düşebilir.” 

Darmstadt ayrıca, hem önden yüklemeli hem de üstten yüklemeli çamaşır makinelerinin çorapları yutma eğiliminde olduğunu belirterek, “Çamaşır makinesini boşaltırken yüzeyde herhangi bir yırtık veya delik olup olmadığını kontrol edin. Yırtıklar, yarıklar ve delikler kötüye işarettir. Çünkü bu durum, çorapların kaybedilmesinin yanı sıra su sızıntılarına da neden olabilir.” dedi.