Kayıp Malezya Uçağının Arama Çalışmaları Durduruldu

Kayıp Malezya Uçağının Arama Çalışmaları Durduruldu

2014 yılının Mart ayında, 239 yolcusu ile Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’dan kalkan ve Çin’in başkenti Pekin’e uçarken Hint Okyanusu üzerinde kaybolan Malezya Havayolları’na ait uçağın arama çalışmaları durduruldu.

Havacılık tarihinin en büyük gizemi olarak gösterilen ve aradan geçen 4 seneye rağmen üzerindeki sır perdesi bir türlü çözülmeyen olayda, 239 yolcu hayatını kaybetmişti. 

Avustralya, Malezya ve Çin geçtiğimiz yılın Ocak ayında MH370 sefer sayılı Malezya Havayolları’na ait uçağın arama çalışmalarını durdurma kararı almıştı. Fakat ailelerin baskıları üzerine Malezya hükümeti, ABD Houston merkezli Ocean Infinity şirketi ile anlaşarak, çalışmalara devam etmişti. 

malezya uçağı

Arama faaliyetleri çerçevesinde Hint Okyanusu açıklarında 120 bin kilometrekarelik alan yüksek çözünürlüklü kameralar kullanılarak tarandı. Son teknoloji su altı robotlarının görev aldığı çalışmalar, 4 ay boyunca aralıksız bir şekilde devam etti. 

Malezya Ulaştırma Bakanı Loke Siew Fook Ocean Infinity şirketinin yaptığı arama çalışmalarının herhangi bir netice vermediği için durdurulduğunu açıkladı.

kayıp malezya uçağı

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Ocean Infinity CEO’su Oliver Plunkett, şimdiye kadar uyguladıkları arama tekniklerinin eşi benzeri bulunmadığını, ancak yine de sonuç alamadıklarını söyledi. 

Dört aydır havadan ve denizden arama kurtarma çalışmaları yaptıklarını belirten Plunkett, faaliyetlerin sonlandırılmasından başka hiçbir seçeneğin kalmadığını belirtti.

ABD Houston merkezli Ocean Infinity şirketi, uçağı bulması halinde Malezya hükümetinden 70 milyon dolar kazanacaktı.