Kayseri Bilim Merkezi’ne CERN Daveti!

Kayseri Bilim Merkezi Cern Daveti 1

Anadolu’nun bilim merkezlerinden birisi olan Kayseri Bilim Merkezi, dünyanın en önemli bilim merkezlerinden birisi olan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nden (CERN) davet aldı. Böylece yaklaşık bir ay sonra CERN’de gerçekleştirilecek olan 1 haftalık eğitim programına Kayseri Bilim Merkezi de katılacak.

İsviçre’nin Cenevre şehrinde CERN tarafından, Uluslararası Öğretmen Eğitimleri kapsamında düzenlenecek olan Türk Öğretmen Çalıştayı’na Kayseri Bilim Merkezi de katılım hakkı elde etti.

Dünyanın en büyük parçacık fiziği araştırma laboratuvarı konumundaki CERN’de, 27 Ocak-2 Şubat 2019 tarihleri arasında düzenlenecek olan çalıştayda; CERN’in Kuruluşu, Parçacık Fiziği, Algıç Fiziği, Astroparçacık Fiziği, Nötrino Fiziği, Higgs Bozonu, Madde-Karşı Madde çalışmaları hakkında eğitimler verilecek.

Kayseri Bilim Merkezi Cern Daveti 2

Bu eğitimlerin yanı sıra CMS, ATLAS, CAST gibi dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvar ve algıçları da ziyaret edilecek. Bu laboratuvarlar ve algıçlar hakkında da önemli bilgilendirmeler yapılacak. Çalıştay’ın sona ermesiyle CERN’de elde edilen bilgi ve deneyimler, Kayseri Bilim Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan eğitim faaliyetleriyle bilim severlere aktarılacak.

1954 yılında 12 ülkenin katılımıyla İsviçre ve Fransa sınırında kurulan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN), günümüzde 21 üye ülkeye sahip. Dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarı olan CERN’in esas kurulma amacı ise maddenin yapısını ve maddeyi bir arada tutan kuvvetleri anlamak.