Kendi Kendini Sürebilen Tır Yollarda!

Kendi Kendini Sürebilen Tır Yollarda!

"The Inspiration Truck". Bu ismi unutmayın. Çünkü dünyada ilk defa kendini otomatik olarak sürebilen bir tır yollara çıkmak için dün akşam resmi olarak Nevada eyalatinden izin aldı.

Freightliner firmasının tanıtımı yaptığı The Inspiration Truck, hem çok havalı hem de çok teknolojik bir tır. Kendini sürme özelliğine sahip olan tırın, asıl amacı tır şöförlerinin yerine geçip onları işinden etmek değil elbette. Yardımcı pilot olarak düşünebileceğiniz tır, özellikle uzun yolculuklar yapmak zorunda kalan tır şöförlerine yardımcı olmak için tasarlandı.

Tanıtımında belirtildiğine göre 15.000 Km'den daha fazla test edilen The Inspiration Truck, oldukça başarılı olduğu için resmi olarak yollara çıkış iznini de kaptı. Uçaklarda bulunan otomatik pilot sistemine benzer bir teknoloji ile üretilen The Inspiration Truck tır şöförlerine yardımcı olabilmek için tırın kontrolünü otomatik olarak ele geçirip yaşanabilecek kazaları önlemeye çalışıyor.

Tanıtımdan önce firma tarafından yapılan açıklamalara göre tır kazalarının yüzde 90'ı tır şöförlerinin hatasından kaynaklanıyor ve her 8 kazadan biri tır şöförünün ölümüne sebep oluyor. Bu oranı düşürmek ve hem tır şöförlerini hem de tır firmalarını korumak amacıyla geliştirilen The Inspiration Truck, araç içindeki karbon dioksit emisyonunu yüzde 5'e varan oranlarda düşürebiliyor.

Tır şöförlerinin hayatını kurtarıp onlara daha az stresli bir yolculuk vaadeden The Inspiration Truck, Amerika'nın Nevada eyaletinde yollara çıkabilmek için resmi izni aldı. İlerleyen süreçte bu tür tırların yayılacağını düşünüyorum. "The Inspiration Truck" hakkındaki görüşlerinizi alttaki yorum bölümünden ya da Twitter hesabımız üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Sony Xperia C4: Selfie Çılgınları İçin Tasarlandı

YORUMLAR